Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZBROJENÍ: USA utrácí za zbraně dvakrát více než Čína, Rusko a Indie dohromady

Celosvětové výdaje na obranu v loňském roce stouply o čtyři procenta na 1,73 bilionu dolarů (téměř 40 bilionů Kč). Růst byl nejvyšší za desetiletí. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil mezinárodní institut pro strategické studie IISS (viz ZDE).

Američané zbrojí daleko nejvíce

V loňském roce se dále rozšířila propast mezi vysokými výdaji USA a dalších zemí. Spojené státy, Čína, Saúdská Arábie, Rusko a Indie se udržely mezi zeměmi, které utrácejí za zbraně nejvíce. Na růstu se výrazně podílely Spojené státy a Čína. Výdaje každé z nich stouply o 6,6 procenta. V případě USA však tempo růstu proti předchozímu roku zrychlilo a v případě Číny zpomalilo. V Evropě stouply výdaje na zbrojení o 4,2 procenta.

Vojenští odborníci soudí, že tempo zbrojení v USA se již nedá zdůvodnit obrannými potřebami, ale přípravou Američanů na budoucí světový vojenský konflikt s Ruskem a Čínou. USA si zachovávají dominanci, na zbrojení daly 684,6 miliardy dolarů, což je téměř čtyřnásobek výdajů Číny či evropských zemí dohromady a 14-krát více, než utratilo Japonsko, upozornila agentura Kjódó. Rusko vydává na obranu desetkrát méně než USA.

Rudolf Hruboň