Víceúčelový ruský stíhací letoun Suchoj Su-35S (Su-35BM); Foto: Dmitriy Pichugin / Wikimedia Commons

Víceúčelový ruský stíhací letoun Suchoj Su-35S (Su-35BM); Foto: Dmitriy Pichugin / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZBROJENÍ: Turecko jedná o nákupu ruských stíhaček SU-35

Rusko a Turecko vedou předběžná jednání o možném prodeji ruských stíhaček Su-35 Ankaře. Agentuře RIA Novosti to v pátek řekl vysoce postavený ruský představitel.

Náhrada za americké F-35

Moskva tyto letouny nabídla Ankaře jako náhradu za americké stroje F-35, jejichž dodávku zrušil Washington v reakci na turecké rozhodnutí pořídit si ruské systémy protivzdušné obrany S-400. V pátek ruský vicepremiér Jurij Borisov řekl, že Turecko projevilo zájem o ruskou vojenskou techniku, zejména o stíhačky Su-35: „Ukázali jsme kvality celého našeho vybavení. Projevili zájem. Rozhodnutí je na nich.“ Ruský Suchoj Su-35 byl představen Turkům mezi 17. a 22. zářím v rámci istanbulského Teknofestu, což je veletrh zaměřený na moderní technologie, zejména aerokosmické, uvedl list Hürriyet.

Jednání stále probíhají

„Součinnost v tomto směru se rozvíjí postupně. Teď je ještě brzy hovořit o nějakých kontraktech a říkat, že jsme dosáhli něčeho konkrétního. Otázka se posuzuje, vedou se konzultace na úrovni odborníků, expertů a tak dále,” uvedl ředitel ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci Dmitrij Šugajev k možnému nákupu ruských stíhaček. Suchoj Su-35 je ruský víceúčelový stíhací letoun, který je výraznou modernizací stroje Suchoj Su-27. Do služby v ruském vojenském letectvu byl nasazen roku 1995 a od té doby jich bylo zařazeno do služby nejméně 48. V listopadu 2015 se Čína stala prvním zahraničním smluvním partnerem pro letadla Su-35S, když podepsala smlouvu v hodnotě 2 miliardy amerických dolarů na nákup 24 strojů.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň