Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Samohybná houfnice M109a6 americké armády; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZBROJENÍ: Spojené státy jsou největším vývozcem zbraní na světě

Více než třetina všech zbraní, které byly v posledních pěti letech vyvezeny do zahraničí, se vyrobila ve Spojených státech amerických. Vyplývá to ze zprávy Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru SIPRI (viz ZDE).

USA destabilizují zbraněmi hlavně blízký Východ

Více než polovina zbraní vyvezených mezi lety 2014 a 2018 z továren v USA putovala na Blízký východ. Největším dovozcem zbraní se stala v uplynulých letech Saúdská Arábie. Vývoz zbraní z USA v letech 2014 až 2018 vzrostl o 29 procent ve srovnání s lety 2009 až 2013. Na exportu zbraní se v posledních pěti letech podílely 36 procenty, zatímco v letech 2008 až 2014 byl podíl jen třicetiprocentní. „USA dál upevnily svou pozici největšího světového dodavatele zbraní,” uvedla odbornice SIPRI na obchod se zbraněmi Aude Fleurantová. Bojové letouny, rakety krátkého doletu a další zbraně dodal Washington podle ní nejméně do 98 zemí světa.

Rusko vývoz zbraní snižuje

Zatímco vývoz zbraní ze Spojených států v posledních pěti letech podle SIPRI rostl, export z Ruska, které je druhým největším vývozcem zbraní na světě, se snížil. Americký export v posledních pěti letech byl o 75 procent vyšší než ruský. Důvodem snížení ruského exportu zbraní byl podle stockholmského institutu nižší počet zakázek z Indie a Venezuely oproti období let 2009 až 2013. Venezuelský dovoz zbraní v poslední pětiletce klesl o 83 procent oproti předchozímu období.

Roste celosvětový obchod se zbraněmi

Celkově podle SIPRI vzrostl ve srovnání let 2014 až 2018 a pěti let předcházejících objem celosvětového obchodu se zbraněmi o 7,8 procenta a byl o 23 procent větší než v letech 2004 až 2008. Po USA a Rusku zůstávají největšími vývozci zbraní Francie, Německo a Čína.

Rudolf Hruboň