Samohybné dělo Caesar francouzské firmy Nexter na podvozku Tatra; Foto: Tatra Trucks

Samohybné dělo Caesar francouzské firmy Nexter na podvozku Tatra; Foto: Tatra Trucks

Domácí

ZBROJENÍ: Babiš podlehl zbrojařské lobby. Armáda nakupuje bez kontroly

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) ve čtvrtek překvapivě na návštěvě dělostřeleckého pluku v Jincích oznámil, že ministerstvo využije výjimku ze zákona, nevypíše soutěž a nakoupí nová děla za 6 miliard korun napřímo.

Výběrové řízení “ztrátou času”?

Generální štáb armády ČR sice oslovil osm výrobců, ale udělal si prý pouze “marketingový průzkum.” „Experti přišli s tím, že požadavky armády nejlépe splňuje systém Caesar od francouzské firmy Nexter, a proto oslovíme výrobce napřímo,“ tvrdí Metnar. Na dotaz, proč neudělají výběrové řízení, v kterém by nejlépe určili tržní cenu, odpověděl: „Pokud máme naprostou jistotu, že armáda chce konkrétní techniku, tak jdeme touto cestou, protože když se technika soutěží, tak to prodlužuje dobu zakázky.“ Česká armáda chce zaplatit za 52 strojů maximálně šest miliard korun, tedy asi 105 milionů korun za jedno dělo. To je podstatně více, než za děla zaplatilo např. Dánsko, které je vysoutěžilo za 75 milionů za kus.

Metnar pohrozil odchodem

Ministr Metnar ve čtvrtek pohrozil, že pokud obrana nedostane slibovaný rozpočet na příští rok, tak odstoupí z funkce. „Nemám žádnou jinou ústupovou variantu a s tímto na vyjednávání o rozpočtu půjdu. Celý život jsem si budoval nějaké renomé a nebyl bych u toho, kdyby to mělo mít špatný vývoj. A to říkám se vší zodpovědností, to mi nestojí za to,“ prohlásil. Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil, že na plánovaný rozpočet resortu obrany sahat nebudou. Příští rok by měl být 85 miliard korun, což je skoro o 13 miliard víc než letos. „To je sice velká částka, ale je potřebná proto, aby se realizovaly všechny nákupy, proto to určitě budu podporovat,“ prohlásil Babiš.

Rudolf Hruboň