Ilustrační foto: YSSYguy / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: YSSYguy / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZBROJENÍ: Austrálie vybuduje novou továrnu na řízené střely. Po 50 letech

Austrálie vybuduje novou továrnu na výrobu řízených střel, oznámil premiér Scott Morrison. Bude to poprvé od 60. let, kdy bude Austrálie vyrábět vlastní řízené střely. Země ještě musí rozhodnout, jaká společnost je začne vyrábět. Oznámil to německý server Deutsche Welle (viz ZDE).

Zakázka pro zbrojaře

Ministerstvo obrany vybere „strategického průmyslového partnera“, který bude továrnu provozovat. Tím by měla být některá z poboček velkých zbrojařských firem, jako je Raytheon Australia, Lockheed Martin Australia a BAE System Australia nebo norský Kongsberg. Zatím se nezveřejnila lokace, kde se továrna vybuduje. Oznámení přišlo krátce poté, co australské ministerstvo obrany sdělilo, že bude ve spolupráci s USA vyvíjet a testovat hypersonickou střelu s plochou dráhou letu vypouštěnou ze vzduchu. Ta by měla létat osmkrát rychleji než zvuk. Austrálie plánuje utratit za zbrojení v příštích deseti letech 270 milionů dolarů.

Příprava agrese do Číny

Austrálie nejvíc potřebuje protilodní střely dlouhého doletu, které mohou být odpalovány z válečných plavidel nebo letadel. Mají být zaměřeny hlavně na čínské lodě operující v oblasti. Oznámený záměr zapadá do dlouhodobé strategie Spojených států a na nich závislých zemí, mezi které patří i Austrálie, spočívající v plánu postupného obkličování a vyhrožování Číně s cílem změny vlády v této zemi. Austrálie v tomto úzce spolupracuje s USA na zvýšení svých výdajů na zbrojení. Obě země jsou spolu s Kanadou, Velkou Británií a Novým Zélandem součástí špionážní aliance tzv. „Pěti očí“. Do tohoto plánu jsou již zapojeni také Japonsko, Jižní Korea a další americké satelity v oblasti.

Zpracoval Rudolf Hruboň