Americké jaderné bomby B-61; Foto: Ministerstvo obrany Spojených států / Wikimedia Commons

Americké jaderné bomby B-61; Foto: Ministerstvo obrany Spojených států / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZBROJENÍ: Americké jaderné bomby v Evropě jsou veřejné tajemství

Washington plánuje významné investice do modernizace jaderného arzenálu. Nejnovější model atomové pumy B-61 by mohl v příštích letech zamířit mimo jiné na základnu Büchel v Německu, uvádí německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle (viz ZDE).

Veřejné tajemství

Rozmístění amerických nukleárních bomb v Evropě zůstává veřejným tajemstvím. Americké atomové bomby v Evropě jsou pozůstatkem soupeření USA s Moskvou z dob studené války, kdy měly sloužit k zastrašení Sovětského svazu. Většinou se jedná o nukleární pumy B-61. Bomby se nacházejí ve skladech celkem na šesti amerických a evropských základnách. Kromě německého Büchelu také na základně Kleine Brogel v Belgii, Aviano a Ghedi-Torre v Itálii, Volkel v Nizozemsku a na základně Incirlik v Turecku.

689 miliard na zbrojení

Spojené státy už dříve oznámily, že chtějí do 40. let 21. století utratit asi 869 miliard dolarů na modernizaci svých jaderných kapacit. Novinkou je i atomová puma B61-12 s vylepšeným naváděcím systémem a bezpečnostním mechanismem. Jde o správný postup, jak výhodně prodloužit životnost našich zbraní, modernizovat naši infrastrukturu a zachovat schopnost zastrašovat,“ citoval server Global Security prohlášení velitele amerického strategického velení Roberta Kehlera z roku 2013.

Rudolf Hruboň