Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Pavel Blažek alias Don Pablo (ODS); Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

ZÁVAN STARÝCH ČASŮ: Ministrem spravedlnosti v nové vládě má být Pavel Blažek

Na post ministra spravedlnosti v nové vládě nominovala ODS za koalici SPOLU kontroverzního brněnského politika Pavla Blažka, který tuto funkci již zastával v letech 2012-2013 v nechvalně známé vládě Petra Nečase.

Malá domů v Brně

Pavel Blažek se stal členem ODS v roce 1998, kdy byl hned zvolen do zastupitelstva městské části Brno-střed, kde se po čtyřech letech stal i radním. V letech 2002 až 2014 byl brněnským zastupitelem, předsedou brněnského oblastního sdružení ODS a od 20. června 2010 též místopředsedou ODS. Několik týdnů po zvolení místopředsedou ODS vyšlo najevo, že manželka Pavla Blažka dostávala od roku 2002, kdy začal Blažek působit jako radní Městské části Brno-střed, od úřadu této městské části zakázky na exekuce. Během let 2002–2009 získala přibližně 90 % zakázek v oblasti exekucí, za které inkasovala 1,9 milionu korun. Blažek si poté s ohledem na své mafiánské metody vysloužil přezdívku „Don Pablo“, kterou začala používat i média.

Blažek ve Stoce

V srpnu 2020 zahájila Policie ČR a NCOZ vyšetřovací akci pod názvem “Stoka”,  která se týká brněnských politiků ODS kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky. Mezi vyšetřovanými jsou mimo jiné i Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl (viz ZDE). Důvodem je rozhodnutí jejich známého, dříve také jihomoravského politika Pavla Hubálka, že bude vypovídat. Někdejší politik ve svém svědectví popisuje systém zhruba čtyřiceti na sebe napojených firem a lidí, z velké části komunálních politiků ODS a jejich příbuzných, kteří měli obchodovat s městským majetkem a za statisícové až milionové provize jej přidělovat a účelově privatizovat.

Zdroj: Wikipedia.org

Zpracoval Rudolf Hruboň