Bohuslav Svoboda; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Bohuslav Svoboda; Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Domácí

VOLBY: Přesvědčí opět Pražany obviněný Bohuslav Svoboda?

Jako lídra kandidátky do voleb v Praze si ODS zvolila bývalého primátora Bohuslava Svobodu, nepravomocně odsouzeného v kauze Open Card. Dají Pražané opět šanci člověku, který už jednou ve vedení města neuspěl?

Lídr kandidátky ODS v komunálních volbách v Praze 2010

V roce 2010 Svoboda kandidoval jako lídr ODS a kandidát na primátora v komunálních volbách v Praze. ODS v té době řešila pošramocenou pověst z období vlády primátora Pavla Béma. Po volbách prohlásil Tomáš Hrdlička, který je vnímán jako jeden z tzv. kmotrů ODS, že Svobodu do strany přivedl on.

Primátor hl. m. Prahy v koalici s ČSSD

30. listopadu 2010 byl Svoboda zastupitelstvem hl. m. Prahy zvolen primátorem v rámci pravolevé koalice ODS a ČSSD a stal se nástupcem Pavla Béma v této funkci. Reakce veřejnosti jak na zvolení Svobody primátorem, tak na koalici ODS-ČSSD byly ovšem nepříznivé. Proti Svobodově velké koalici se před magistrátem i v zasedací síni zastupitelstva opakovaně konaly demonstrace. V dubnu 2011 se Svoboda stal nejhůře hodnoceným hejtmanem v ČR.

Primátor hl. m. Prahy v koalici s TOP 09

21. listopadu 2011 byla ze strany ODS vypovězena koalice ODS–ČSSD na pražském magistrátu. Tuto výpověď inicioval další z tzv. kmotrů ODS Boris Šťastný. Tři dny po vypovězení smlouvy byla Svobodou a jeho “věrnými” ze zástupců ODS v pražském zastupitelstvu a zástupci TOP 09 podepsána nová koaliční dohoda.

23. května 2013 byl Svoboda v tajném hlasování odvolán z postu primátora. ODS po 22 letech vlády Praze oznámila odchod do opozice. Bohuslava Svobodu v křesle primátora vystřídal jeho dosavadní 1. náměstek z TOP 09 Tomáš Hudeček.

Komunální volby 2014

V komunálních volbách v roce 2014 vedl Svoboda kandidátku ODS do Zastupitelstva Hlavního města Prahy a byl tak kandidátem strany na post pražského primátora. Mandát zastupitele hlavního města obhájil, avšak vzhledem k výsledku strany (10,97 % hlasů; 8 mandátů) se primátorem nestal.

Kauza Opencard

Tuto kauzu zdědil Svoboda po svém předchůdci, také primátorovi Prahy za ODS Pavlu Bémovi. Opencard je systém multifunkční čipové karty pro obyvatele i návštěvníky Prahy. Kartu postupně od roku 2006 zaváděl Magistrát hlavního města Prahy.

Od počátku byl projekt kritizován pro svou předraženost vzhledem k tomu, jaké služby reálně poskytoval. Rámcový akční plán rozvoje informatiky počítal předběžně s celkovými náklady na Opencard od roku 2005 do roku 2008 ve výši 89,2 milionu korun, ale nakonec hlavní město za projekt zaplatilo 1,74 miliardy korun.

Na podzim 2009 bylo auditem zjištěno, že celý projekt je pro město Praha nevýhodný a zisky jdou soukromé firmě Haguess a dalším 7 firmám, které mají neprůhlednou vlastnickou strukturu a z nichž některé mají více či méně přímou spojitost s lobistou Romanem Janouškem.

Na základě podnětu se v roce 2010 začala projektem zabývat policie. Postupně obvinila úředníky z pražského magistrátu a také Bohuslava Svobodu za to, že v roce 2012 narušili soutěžní prostředí a bez výběrového řízení uzavřeli dvě smlouvy týkající se Opencard.

Podle státní zástupkyně Dagmar Máchové tím poskytli neoprávněné výhody společnosti Haguess, a hlavnímu městu tím byla způsobena škoda přesahující 24 milionů korun. Obžalovaní se hájili tím, že údajně jednali v nejlepším zájmu vlastníků červené karty. Kdyby se smlouvy nepodařilo uzavřít včas, zkolaboval by prý celý systém.

To ale žalobce odmítl, podle něj by pouze nebylo možné vydávání karet, celkový kolaps ale nehrozil. Veřejná soutěž mohla Praze ušetřit miliony. „Pozice firmy Haguess byla všechno, nebo nic,“ přiblížil situaci v odůvodnění verdiktu soudce Sotolář.

Bohuslav Svoboda byl nakonec v kauze odsouzen 8. září 2016 podmíněně na dva a půl roku odnětí svobody a k úhradě podílu na škodě způsobené hlavnímu městu Praze ve výši 40.000 Kč plus úroky.

12.9. tohoto roku zrušil Vrchní soud rozsudek z roku 2016 a vrátil kauzu k projednání Městským soudem v Praze.

Dobrý lékař, ale špatný manažer

Bohuslav Svoboda je příkladem člověka, který je úspěšný jako profesionál ve svém oboru, ale který selhal jako manažer. Buduje si image moudrého a slušného postaršího muže s životními zkušenostmi, ale bohužel není dostatečně důrazný a odolný pro práci na vrcholných politických pozicích, jakým post primátora hlavního města jistě je.

Rudolf Hruboň