Po penzionovaných generálech se na francouzského prezidenta a vládu v neděli obrátili i vojáci v aktivní službě. Také oni v otevřeném dopise varují, že nemohou nečinně přihlížet vzrůstajícímu napětí ve společnosti, které podle nich může vyústit až v občanskou válku. Informuje o tom server Novinky.cz (viz ZDE).
Aktivní vojáci se zastali bývalých generálů
„Staří generálové jsou bojovníci, kteří zaslouží úctu. Vy se k nim chováte, jako by se dopustili vzpoury. Oni se ale provinili jen tím, že milují tuto zemi a rmoutí je její viditelný úpadek. Je tedy na nás, kteří před nedávnem vstoupili do služby, aby se do věci vložili,“ píše se v úvodu dopisu zveřejněného v pravicově laděném týdeníku Valeurs Actuelles (Současné hodnoty). Autoři dopisu navazují na dopis dvacítky vysloužilých generálů, která se dubnu vymezovala proti islamismu a násilí vyvolávanému „hordami z předměstí“, tedy přistěhovalci a jejich potomky. Ti podle nich tříští a rozvrací francouzskou společnost a provokují násilí.
Vzrůstající nenávist mezi jednotlivými etniky
Penzionovaní generálové upozorňovali na diskriminaci a antirasismus ve francouzské společnosti, který podle nich v konečném důsledku vede k nenávisti mezi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami. Uvedli, že na některých územích Francie přestává platit ústava zaručující svobodu vyznání a rovnost všech občanů, a kritizují, že na demonstranty ve žlutých vestách si policie prý troufne, zatímco z dalších má obavy. Prezidenta a vládu proto vysloužilí generálové varovali, že pokud politické špičky podle nich alarmující situaci nevyřeší, vloží se do věci „jejich aktivní kamarádi“. De facto tak pohrozili vojenským pučem.
Pokud bude potřeba, vojáci jsou připraveni zasáhnout
A vojáci aktivní služby se nyní ozvali s tím, že jsou skutečně připraveni zasáhnout. „Staří bojovníci mají v jádru sdělení pravdu. Jsme svědky násilí ve městech. Uzavírání se do komunit, a to i ve veřejné debatě. Vidíme nenávist k Francii a její historii, která se stává normou. Ano, pokud propukne občanská válka, armáda zajistí pořádek na svém vlastním území, protože o to bude požádána,“ stojí dále v dopise francouzských vojáků. Ti vzhledem k tomu, že jsou v aktivní službě, dopis zveřejnili anonymně, a není navíc ani jasné, kolik jich za deklarací stojí.
Veřejnost je na straně vojáků
S nejtřaskavějším bodem otevřeného dopisu, tedy pohrůžkou zásahu armády do vnitrostátního dění bez souhlasu a vědomí politické reprezentace (vojenského puče), totiž podle agentury Harris Interactive souhlasí 49 % oslovených Francouzů. S tvrzením, že ústava a zákony garantující rovnost před spravedlností a svobodu vyznání už na některých částech území Francie (zejména v ghettech) neplatí, souhlasí 86 % oslovených Francouzů. Téměř stejně silná většina (84 %) má pak pocit, že kvůli islamistům v zemi galského kohouta narůstá násilí.
Vláda generály a vojáky odmítá
Francouzský ministr vnitra Gerald Darmanin to však označil za hrubý čin svědčící prý o nedostatku odvahy a premiér Jean Castex za nepřípustné zasahování armády do politiky. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová text odmítla jako nezodpovědný a uvedla, že údajně nemluví za armádu.
Zpracoval Rudolf Hruboň