Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

ZASTRAŠOVÁNÍ: V USA označili Kaliningrad za cíl útoku v případě války s Ruskem

“Pentagon má plán, který umožní překonat systém protivzdušné obrany v Kaliningradu,” oznámil v úterý před novináři velitel Letectva USA v Evropě a Africe Jeff Harrigian. Informuje o tom portál Breaking Defense (viz ZDE).

“Neustále promýšlíme tyto plány”

„Propracováváme toto schéma. Neustále promýšlíme tyto plány, a když bude třeba, budeme připraveni je uskutečnit, podotkl Harrigian. Detaily Pentagonem propracovávaného plánu Harrigian neuvedl. Jak píše Breaking Defense, v tomto případě má proběhnout všestranná ofenzíva, včetně útoku ze vzduchu, ze země, z moře a vesmíru a také útoků v kybernetickém prostoru a radioelektronického boje.

Rusko vyhrožování odmítlo

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv označil za hloupost tvrzení amerického generála Harrigiana, že Spojené státy mají plány na vyřazení systému protivzdušné obrany Kaliningradské oblasti. Američanům doporučil, aby se spíše zabývali kvalitou obdobných amerických systémů, které nechránily Saúdskou Arábii před vzdušným útokem na dvě rafinérie. „Na jedné straně není potřeba komentovat všechna hloupá slova amerických generálů. Když však k něčemu takovému dojde, chce se vzkázat našim kolegům – bylo by lepší, kdyby se zabývali svými vlastními věcmi a lépe se podívali na to, co se děje, třeba na jejich protiraketovou obranu a její součásti vyrobené v USA,“ řekl Medvěděv.

Obnovení politiky zastrašování

“Spojené státy se musí vrátit k politice zastrašování Ruska.” Na stránkách časopisu Foreign Policy o tom před časem psal Joshua Geltzer, profesor práva a bývalý člen Rady národní bezpečnosti Spojených států (viz ZDE). Pouze tak prý může Washington přinutit Moskvu k respektu. Geltzer navrhuje zpřísnění sankcí, upevnění vojenských aliancí a více asertivní diplomacii. Spolu s tím podle něj USA musí přesvědčit ruskou elitu, že neusiluje o změnu režimu. Dále mají provádět veřejnou diplomacii a přesvědčit ruské obyvatelstvo, že jsou stále oddáni dodržování lidských práv a získat si tak důvěru ruských obyvatel.

Rudolf Hruboň