Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

ZASTRAŠOVÁNÍ: Americký bombardér B-52 si vyzkoušel útok na ruský Kaliningrad

Strategický bombardér Boeing B-52H Stratofortress Letectva Spojených států amerických imitoval bombardování základny ruského Baltského loďstva v Kaliningradské oblasti. Informoval o tom monitorovací portál PlaneRadar (viz ZDE).

Nácvik napadení Ruska

Informace o dalším „nájezdu“ na ruské území zveřejnila internetová služba pro sledování leteckého provozu PlaneRadar. Zdroj uvádí, že americký bombardér Stratofortress B-52H (číslo 61-0025) vzlétl 22. října z letecké základny Fairford ve Velké Británii. O půl třetí se letadlo přiblížilo k hranicím Kaliningradské oblasti a napodobilo bombardování ruské námořní základny Baltského loďstva. Let se uskutečnil v nadmořské výšce přes šest kilometrů. Rychlost byla téměř 663 kilometrů za hodinu.

Dříve velení Ozbrojených sil USA v Evropě informovalo, že dvojice strategických bombardérů B-52H provedla výcvikový let nad Černým mořem v rámci integrace a přípravy na spolupráci s evropskými spojenci a partnery. Podle PlaneRadar se let uskutečnil 19. října. Ruské ministerstvo obrany tehdy oznámilo, že stíhací letoun Su-27 k americkým letadlům vzlétl a doprovázel je během letu podél hranice teritoriálních vod.

​Boeing B-52H Stratofortress

Jedná se o strategický bombardér, který se vyráběl v letech 1952 až 1962. Je schopen dopravit dvě termonukleární bomby o vysoké síle kamkoliv nad území Ruské federace. Nyní zůstává hlavním bombardovacím letounem amerického letectva s dlouhým doletem. V březnu jeden z amerických B-52H již několikrát imitoval bombardování základny Baltského loďstva, další dva bombardéry létaly kolem Kaliningradské oblasti. Kvůli těmto letům několikrát ruská armáda poslala do vzduchu stíhací letouny. Státní duma Federálního shromáždění Ruské federace vyzvala Washington, aby vysvětlil výskyt bombardérů na hranicích Ruska. Podle krymského poslance Mihaila Šeremeta pokračují Spojené státy ve své „provokační politice“ a to ve všech koutech světa. Poslanec označil kroky USA za nepřípustné. Dodal, že v případě jakéhokoli ohrožení územní celistvosti Ruska bude agresor zničen.

Rudolf Hruboň