Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Ruský prezident Vladimir Putin; Foto: Tisková služba prezidenta RF / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZÁPADU NAVZDORY: Indonésie pozvala Putina na summit G20

Ruský prezident Vladimir Putin se hodlá zúčastnit listopadového summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Oznámil to indonéský prezident Joko Widodo. Západ Rusko na summitu přitom nechce.

Přijede i čínský prezident

„Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede,“ uvedl Widodo pro agenturu Bloomberg. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba plánují na listopadovém summitu objevit. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho vojenské operaci na Ukrajině. Indonésie přitom může na základě svého odmítavého postoje k nátlaku Západu čelit odvetě, zejména ze strany Spojených států.

Pozván je i Zelenskyj

Indonésie se snaží zaujmout pozici prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem. Widodo proto na summit pozval i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Vladimir Putin by se tak mohl vůbec poprvé od zahájení vojenské operace, která začala před téměř šesti měsíci, setkat se svým ukrajinským protějškem tváří v tvář. Mluvčí Kremlu se odmítl vyjádřit, ale jiný zdroj obeznámený se situací potvrdil, že ruský prezident v současné době plánuje se zasedání osobně zúčastnit.

Zpracoval Rudolf Hruboň