Západní sankce uvalené na Rusko zasáhly spoustu odvětví po celém světě, pro které byl ruský trh významným odběratelem jejich zboží. Například největší světový producent banánů Ekvádor vyvážel až pětinu produkce do Ruska. Uvedla to agentura AFP.
Ročně téměř 700 milionů dolarů
Ekvádor je největším světovým vývozcem banánů, ale i toto odvětví bylo zasaženo protiruskými sankcemi. Nyní, když není možno banány do Ruska vyvézt, se nádoby s hnijícím ovocem hromadí nedaleko od místa, kde byly původně sklizeny. „Jeden z pěti banánů vyprodukovaných v Ekvádoru jde na Ukrajinu a do Ruska,“ řekl Franklin Torres, prezident ekvádorské federace producentů banánů FENABE. “Tato válka nás v tomto smyslu skutečně ovlivnila.” Naprostá většina této části jde do Ruska, kde tržby za banány dosahují ročně 698 milionů dolarů pro Ekvádor, který obvykle posílá do Ruska téměř dva miliony krabic banánů týdně.
Sankce postihly export do Ruska
Ale kvůli mezinárodním dopravním sankcím Rusko svůj náklad banánů nedostává. Konflikt zbrzdil produkci v El Triunfo poblíž Guayaquilu, kde se nachází hlavní ekvádorský přístav. “Producenti banánů skončili, tři týdny jsem nezpracovala jedinou krabici,” řekla Mireya Carrera, majitelka banánové plantáže Thalia. “Zaměstnanci odcházejí sami, aniž by byli propuštěni, protože jim nemohu zaplatit.” Ze své plantáže o rozloze 28 hektarů naplnila tři kontejnery 3 000 krabicemi banánů o hmotnosti 43 kilogramů. “Nyní mám 7 000 svazků bez kupce,” řekla agentuře AFP.
Cenová krize
Odvětví již zasáhly klesající ceny. Torres uvedl, že výroba krabice banánů stojí 5,50 dolaru, a přestože interní prodejní cena je 6,25 dolaru, „právě nyní dostáváme méně než 2 dolary za každou krabici banánů, dostáváme 1 nebo 1,20 dolaru. Skutečně je to urážka jakéhokoli druhu podnikání. To, co dostáváme, je ostudné a ani nestojí za to, abychom si je sbírali,” uvedl Torres. Za poslední měsíc zůstalo neprodáno kolem milionu krabic. Tváří v tvář vyhlídce na přebytek, který povede k prudkému poklesu cen, se banánový obchodní svaz rozhodl darovat je na místní potravinové programy.
Stát nepomůže
Banánový průmysl vytváří v Ekvádoru 50 000 přímých pracovních míst a 250 000 nepřímých. Podle asociace pro komercializaci a export banánů ACORBANEC už kvůli západním sankcím přišlo o práci asi 6 000 stálých zaměstnanců. Producenti banánů, kteří minulý týden protestovali v Guayaquilu, chtějí, aby jim vláda pomohla nákupem jejich ovoce pro své potravinové programy. Prezident Guillermo Lasso ale prohlásil, že to “není reálné. Musíme je umístit na jiné trhy ve světě.” Ale pro Salazara je “umístit je na jiné trhy utopické. Na světě není žádný jiný trh, kde by se dalo prodat tolik jako v Rusku,” řekl.
Zpracoval Rudolf Hruboň