Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na konferenci v Luganu představil projekt obnovy Ukrajiny. Foto: Ukraine Recovery Conference

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal na konferenci v Luganu představil projekt obnovy Ukrajiny. Foto: Ukraine Recovery Conference

Zahraniční

ZÁPAD SI ROZPORCOVAL Ukrajinu. Na Česko zbyl Luhansk

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v pondělí přednesl na konferenci ve švýcarském Luganu, která se zaměřila na rekonstrukci Ukrajiny, návrh na rozdělení jednotlivých regionů Ukrajiny mezi západní země, které se budou podílet na obnově válkou zničené země.

Česká republika ostrouhá

Na Česko ale společně se Švédskem a Finskem připadla separatistická Luhanská oblast, která je zcela pod kontrolou Ruska a v dohledné době asi není pravděpodobné, že by se situace změnila, pokud k tomu kdy vůbec ještě dojde. Že by české firmy rekonstruovaly Moskvou okupovaná území, je asi nepravděpodobné. Podobně dopadli i Poláci, na které připadl okupovaný Donbas. Přitom Polsko s Českou republikou patří k zemím, které nejvíce kyjevskému režimu ve válce pomáhají. Polský premiér Mateusz Morawiecki navíc v pondělí tvrdil, že polské firmy budou Kyjevem preferovány, což by mělo údajně být i podchyceno legislativně.

Ukrajinci žádají biliony

Ukrajinský premiér Šmyhal uvedl, že na rekonstrukci jeho vlasti bude potřeba okolo 750 miliard dolarů (17,8 bilionu korun). Účastníci končící konference v právně nezávazném prohlášení slibují, že budou Ukrajinu podporovat dlouhodobě, a hlásí se k „plánu obnovy a rozvoje“, který v pondělí prezentoval Šmyhal. Ten zároveň uvedl, že dokument o struktuře nadcházející spolupráce není definitivní, avšak práce na uskutečňování plánu začnou už nyní v Luganu. Český premiér Petr Fiala v pondělí při zahajovacím projevu uvedl, že do poválečné obnovy by se měl zapojit „celý civilizovaný svět“, i když přiznal, že vzhledem k pokračujícím bojům není možné proces naplno spustit.

Zpracoval Rudolf Hruboň