Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Francouzský prezident Emmanuel Macron; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

ZÁPAD OTÁČÍ: Macron vyzval k předložení bezpečnostních záruk Rusku

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že Západ by měl začít formulovat parametry míru na Ukrajině. Podle šéfa Elysejského paláce musí Evropa vzít v potaz i ruské bezpečnostní obavy a v určitých ohledech jim může vyhovět.

Západ se začíná zajímat o to, co chce Rusko

Po více než 9 měsících od začátku speciální vojenské operace Ruska na Ukrajině se Západ začíná konečně zajímat o to, jaké byly důvody, které vedly Moskvu k tomuto kroku. Pokud se Rusko vrátí k jednacímu stolu a bude usilovat o mír na Ukrajině, Evropa by mohla přistoupit na určité ústupky Moskvě ve prospěch konce války. Alespoň si to myslí francouzský prezident Macron. „Musíme se vypořádat s jedním nezbytným bodem, o kterém prezident Putin často mluvil. Jde o strach, že NATO přijde až k jeho dveřím a rozmístí zbraně, které by mohly přímo Rusko ohrozit,“ uvedl dále Macron.

Macron chce být opět vyjednavačem o míru

„I toto téma bude součástí mírových debat, takže si musíme ujasnit, co jsme ochotni udělat, jak ochráníme své spojence a členské státy, ale jak také dáme Rusku garance v den, kdy se vrátí k jednacímu stolu,“ dodal Macron. Francouzský prezident se ještě před válkou na Ukrajině profiloval jako vrchní vyjednavač Evropy s Putinem. Nyní se zřejmě snaží do své role znovu vrátit. Z rétoriky Macrona může vyplývat, že ožehavá by mohla být například problematika přijetí Ukrajiny do NATO. Agentura Reuters ale upozornila, že jiné země západní Evropy stále nechtějí o ústupcích směrem k Rusku ani slyšet.

Zpracoval Rudolf Hruboň