Bývalý ministr zahraničí a současný ministr kultury Lubomír Zaorálek; Foto: Repro Reflex.cz

Bývalý ministr zahraničí a současný ministr kultury Lubomír Zaorálek; Foto: Repro Reflex.cz

Zahraniční

ZAORÁLEK: USA lžou, hrozí válka a útoky i v Evropě, v Afghánistánu a Iráku jsme za okupanty

“Nic ještě neskončilo, Írán může udeřit, až se to Donaldu Trumpovi bude nejméně hodit,” říká ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zabití íránského generála podle něj bylo porušení mezinárodního práva. Uvedl to v rozhovoru pro magazín Reflex (viz ZDE).

O situaci na Blízkém východě se u nás lže

Zaorálek prohlásil, že o situaci v Afghánistánu se v Česku neříká pravda a většina tamních lidí nás opravdu vnímá jako okupanty. “A v Iráku je to podobné. Je to hrozivé a neprojde nám to, zabili oficiálního představitele země, otevírá to cestu k likvidování lidí, kteří se někomu nelíbí,” varuje Zaorálek. Spojené státy lžou dnes stejně, jako lhaly v roce 2003 před invazí do Iráku.” Ministr zdůrazňuje, že se porušuje mezinárodní právo a že právě jeho dodržování je pro Česko důležité. Ve světě bez pravidel pro náš stát není místo, Zaorálek připomíná roky 1938 a 1939.

Musíme si přestat lhát

“Je nehorázné, že Spojené státy kritizují někoho za to, že nechválí jeho akce, které dělají víc zla,” uvedl dále Zaorálek. Podle Zaorálka si musíme přestat lhát. Afghánistán byla podle něj od začátku chyba a teď to je prohra a Irák je na stejné cestě. “Sulejmání byl garant toho, že Írán nesklouzne do extrémních vod,” říká Zaorálek. Mohl to být příští íránský prezident. Bilanci podle Zaorálka budeme sčítat za delší čas, ale teď už je jisté, že se situace v regionu zhoršila. Írán začne znovu pracovat na vývoji jaderné zbraně a my se blížíme válečnému konfliktu.

Rudolf Hruboň