Lubomír Zaorálek (ČSSD); Foto: EU2016 SK / Wikimedia Commons

Lubomír Zaorálek (ČSSD); Foto: EU2016 SK / Wikimedia Commons

Domácí

ZAORÁLEK KRITIZOVAL slabou reakci Západu na vraždu Saúda a podpořil odzbrojení

„Pohráváme si s tím, že znovu předvedeme světu dvojí metr – nevidím důvod, aby se v případě zavražděného saúdskoarabského novináře postupovalo jinak než v aféře Skripal,“ uvedl bývalý ministr zahraničí a předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) k reakci Evropy na vraždu Džamála Chášakdžího. Pokud se k tomuto brutálnímu činu nedokáže postavit, hrozí jí podle Zaorálka ztráta důvěryhodnosti. Uvedl to ve svém článku server ČT24 (viz ZDE).

Reakce EU na vraždu Chášakdžího byla slabá

„Připadá mi, že z Evropy přicházejí velmi rozpačitá stanoviska, stanovisko EU bylo velmi krotké. Obecné prohlášení, aby se to vyšetřilo, to je v tuto chvíli velice slabé,“ upozornil Zaorálek. Připomněl, že v kauze otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v britském Salisbury Evropa reagovala jednoznačně a jednotně. „Tady se nestalo nic menšího,“ zdůraznil bývalý šéf ministerstva zahraničí s odkazem na vraždu saúdskoarabského novináře na konzulátu v tureckém Istanbulu.

Evropě hrozí ztráta důvěryhodnosti

„Byl to brutální čin, který se stal na území jednoho z aliančních států, a jestli si tohle necháme líbit, tak se v budoucnu může stát, že takto necivilizovaně, brutálně si kdekterý jiný autoritář bude vyřizovat věci na našem území,“ varoval dále. Evropa navíc podle něj riskuje ztrátu důvěryhodnosti. „A na téhle linii postupujeme,“ podotkl Zaorálek. Obává se, že kauza nakonec může skončit zametená pod koberec.

Odzbrojovací dohoda by se měla rozšiřovat

Riziko do budoucna vidí předseda zahraničního výboru sněmovny i v dalším aktuálním tématu, kterým je oznámení Spojených států, že vypovědí dohodu o raketách středního a kratšího doletu podepsanou s tehdejším Sovětským svazem v roce 1987. Podle Zaorálka byla tato dohoda pro Evropu nesmírně důležitá a Spojené státy svůj avizovaný krok měly konzultovat se spojenci. Dohoda by se podle něj měla místo zrušení naopak rozšířit o další státy. „Dnes se zbrojí všude. Nejsou to jen Rusko a Spojené státy. Roste jaderný arzenál Číny, Indie a dalších zemí,“ upozornil. Vyplatilo by se podle něj zasednout ke stolu a hledat, v čem je dohoda nedostatečná nebo porušovaná a napravit ji.

Rudolf Hruboň