Bývalý prezident ČR Václav Havel; Foto: Martin Kozák / Wikimedia Commons

Bývalý prezident ČR Václav Havel; Foto: Martin Kozák / Wikimedia Commons

Domácí

BIZÁR: Zákon o zásluhách Václava Havla. Víte, že existuje?

Asi mnozí z nás netuší, že v rámci našeho současného právního systému mohou existovat zákony, které v podstatě uzákoňují kult osobnosti. Jedním z nich je “Zákon o zásluhách Václava Havla”.

Podivný “zákon”

Zákon o zásluhách Václava Havla byl přijat v roce 2012 na návrh tehdejší vlády za účelem uctění památky bývalého prezidenta Václava Havla. Znění zákona je:

„Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“ 

Podobné zákony již byly přijaty v případě T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a Edvarda Beneše.

Iniciace a příprava zákona

Informace o záměru tehdejší vládní koalice ODS, TOP09 a Věcí veřejných (VV) předložit zákon o zásluhách Václava Havla se objevily v médiích ihned v den Havlovy smrti, v neděli 18. prosince 2011. Karel Schwarzenberg preferoval znění „Václav Havel se zasloužil o svobodu“, Alexandr Vondra preferoval znění, že se Václav Havel zasloužil o republiku. Koaliční shodu na přijetí zákona potvrdil i Radek John za VV. V pondělí 19. prosince 2011 schválila vláda na svém mimořádném zasedání jednomyslně návrh zákona ve znění: „Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“

Postoje k návrhu

Na tiskové konferenci vládní schválení návrhu zdůvodňoval předseda vlády Petr Nečas, legislativní akt prohlásila za důležitý i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. Předseda senátu Milan Štěch vyjádřil uznání Václavu Havlovi a prohlásil, že zákonu nebude bránit, poslanec za ČSSD Jan Hamáček uvedl, že pro zákon bude hlasovat. V návaznosti na existenci zákonů o zásluhách Masaryka a Beneše vyjádřil principiální souhlas se zákonem i Petr Gazdík. Kateřina Klasnová prohlásila, že Věci veřejné zákon podpoří.

Přijetí zákona

Poslanecké sněmovně vláda předložila tento návrh 27. prosince 2011 a zároveň požádala o jeho schválení ve zkráceném jednání, tedy již v prvém čtení. Dne 1. února 2012 jej Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila, pro byli téměř všichni ze 161 přítomných poslanců. 29. února 2012 jej schválil i Senát. Pro hlasovalo 52 senátorů z celkem 59 přítomných. Prezident Klaus zákon dne 16. března 2012 podepsal.

Zdroj: Wikipedia.org

-rh-