Pavel Durov, zakladatel ruského messengeru Telegram; Foto: TechCrunch / Wikimedia Commons

Pavel Durov, zakladatel ruského messengeru Telegram; Foto: TechCrunch / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZAKLADATEL TELEGRAMU: Jiné messengery předávají data americkým úřadům

Americké aplikace, jako je například WhatsApp, v reálném čase přenášejí data třetím stranám, a to navzdory prohlášením o šifrování typu end-to-end. Uvedl to zakladatel ruského messengeru Telegram Pavel Durov.

Uniklá zpráva FBI

Ve svém příspěvku na Telegramu se odkazuje na uniklou zprávu FBI, kterou zveřejnil ve svém článku časopis The Rolling Stone (viz ZDE). V něm se uvádí, že WhatsApp a iMessage poskytují FBI údaje o uživatelích v reálném čase ve většině případů bez nařízení soudu. Podle Durova vývojáři těchto messengerů na příkaz amerických úřadů zavádí v aplikaci backdoory (“zpětná vrátka” = tajné přístupy, pozn. red.), které tajné služby používají pro hackování chytrých telefonů a získávání soukromých informací o uživatelích. Aplikace jako Anom a Signal byly přitom od počátku financovány vládními špionážními agenturami, uvedl Durov.

Co je Telegram?

Projekt aplikace Telegram byl vytvořen Pavlem Durovem v roce 2013. Tato bezplatná chatovací aplikace umožňuje uživatelům odesílat zprávy a multimediální soubory. Kromě toho je možné organizovat skupinové videohovory až pro 1 000 účastníků a organizovat hlasové chaty až pro milion posluchačů. Aplikaci Telegram si z obchodu Google Play stáhla již více než miliarda uživatelů. Aplikace je dostupná také pro zařízení na platformě Apple iOS a pro osobní počítače s operačními systémy Windows, macOS či Linux. K nárůstu uživatelů Telegramu došlo podle všeho díky nedávnému výpadku serverů společnosti Meta (Facebook).

Zpracoval Rudolf Hruboň