Lidé ve Lvově na Ukrajině; Foto: Adam Jones / Wikimedia Commons

Lidé ve Lvově na Ukrajině; Foto: Adam Jones / Wikimedia Commons

Zahraniční

KRIZE: Zahraniční dluh Ukrajiny se vyšplhal téměř na 75 miliard dolarů

Na konci listopadu loňského roku se zahraniční dluh Ukrajiny dostal na úroveň 74,76 miliardy dolarů (cca 1,7 bilionů Kč) a dále stoupá. Na každého obyvatele Ukrajiny (včetně kojenců a důchodců) tak připadá dluh cca 1.700 dolarů (téměř 39 tisíc Kč). Uvádí to ukrajinská média.

Ukrajina je de facto v bankrotu

Ekonomická situace na Ukrajině se stále zhoršuje od prozápadního převratu v roce 2014. Země není schopna splácet své zahraniční závazky a před státním bankrotem ji chrání pouze mohutné finanční injekce Mezinárodního měnového fondu (MMF), které jsou však rozkrádány oligarchickými klany navázanými na prezidenta Petro Porošenka. Je za dobu poskytování půjček od MMF se zadluženost země zvýšila o 13 miliard USD. Ekonomičtí odborníci se domnívají, že Ukrajina nebude nikdy schopna tyto peníze vrátit a dříve nebo později bude nutno přistoupit k restrukturalizaci jejich zahraničních závazků, z nichž většinu bude nutno odepsat.

Infrastruktura země se rozpadá

V rámci probíhající zimy dochází v mnohých městech k problémům s vytápěním, zhoršuje se zdravotnická péče a další státní služby. Úmrtnost dosáhla téměř dvojnásobné výše než je úroveň porodnosti (viz ZDE) a země pomalu vymírá. Miliony lidí odešly ze země za prací do zahraničí, zbývající obyvatelstvo je čím dále tím více frustrované. Popularita Západem podporovaného prezidenta Porošenka je na úrovni několika procent a je možné, že se v rámci blížících se prezidentských voleb nedostane ani do druhého kola. Přes tuto tragickou situaci vydává ukrajinský režim obrovské částky na zbrojení, které potom chybí jinde.

Rudolf Hruboň