Zadržení ukrajinští vojáci; Foto: FSB

Zadržení ukrajinští vojáci; Foto: FSB

Zahraniční

ZADRŽENÍ ukrajinští námořníci přiznali, že byli varováni, že překračují hranice Ruska

Ruská tajná policie vyslechla posádky ukrajinských vojenských lodí, které byly zadrženy v Kerčském průlivu. Oznámila to v pondělí agentura TASS. Agenti kontrarozvědky FSB vyslýchali některé ze 24 Ukrajinců, kteří byli v neděli při ozbrojeném incidentu u krymských břehů zadrženi. Ukrajinští vojáci připustili, že byli varováni, že překračují hranice Ruska.

Věděli, že narušili ruskou hranici

Člen lodi Nikopol – důstojník 7. ředitelství hlavního ředitelství vojenské kontrarozvědky bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) Andrej Drach vypověděl, že dostal rozkaz podniknout cestu Odessa-Mariupol přes Kerčskou úžinu. Přiznal, že na cestě k poslednímu bodu vstoupila loď do teritoriálních vod Ruska.

“Pobřežní hlídka Ruské federace nás varovala, že porušujeme právní předpisy Ruské federace a opakovaně jsme byli požádáni, abychom opustili ruské teritoriální vody a čekali na rozhodnutí o průchodu Kerčskou úžinou do Mariupolu,” uvedl.

Přiznali provokaci

Jiný námořník z Nikopolu, signalizační velitel Sergej Tsybizov přiznal, že také pochopil, že loď spáchala provokativní činy. Uvedl, že ruská pohraniční stráž je několikrát žádala o zastavení, ale ukrajinské lodě pokračovaly v “dokončení úkolu”.

“Ruské lodě nás žádaly, abychom se zastavili, jinak by na nás zahájily střelbu. Velitel se rozhodl a zastavil loď. Poté jsme byli zadrženi,” řekl Tsybizov.

Prováděli špionáž

Kapitán Vladimir Lesovoj, velitel podpůrné divize Jugské námořní základny, uvedl, že se jako voják řídil rozkazy. Přiznal, že po narušení vod Ruské federace “vizuálně pozoroval” hraniční stráže FSB.

“Vědomě jsem ignoroval výzvy ruských pohraničníků. V době narušení hranic na palubě byly malé ruční zbraně, stejně jako kulomety s municí. Uvědomil jsem si, že akce jsou provokativní, “dodal kapitán.

Incident v Kerčské úžině

25. listopadu tři lodě ukrajinského námořnictva – Berdyjansk, Nikopol a Jana Kapu – porušily výsostné vody Ruska v Černém moři. Nereagovaly na požadavky lodí, které je doprovázely z FSB a pohraniční stráže ruské Černomořské flotily, aby zastavily a prováděly nebezpečné manévry .

Ruská armáda musela použít zbraně k násilnému zastavení narušení hranic. V důsledku toho byli tři ukrajinští vojáci lehce zraněni. Druhý den byly všechny tři ukrajinské lodě zadrženy. Bylo zahájeno vyšetřování na základě ruského trestního řádu pro nelegální přechod státní hranice.

Rudolf Hruboň