Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová; Foto: Profil ruské ambasády v ČR na sociální síti

Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová; Foto: Profil ruské ambasády v ČR na sociální síti

Zahraniční

ZACHAROVOVÁ: Bojovníci z Azovstalu, kteří se zapojili do válečných zločinů, budou souzeni

“Bojovníci z elektrárny Azovstal, u kterých se prokáže, že se podíleli na válečných zločinech, budou čelit právním důsledkům za své činy,” uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Válečné zločiny budou potrestány

“Zločiny nezůstanou nepotrestány. Vedení Doněcké lidové republiky (DLR) plánuje vytvořit na území republiky mezinárodní tribunál, který by soudil nacionalisty z Azovstalu. Na jeho chartě se v současné době pracuje. Vítáme tuto iniciativu,” uvedla Zacharovová v prohlášení na středečním tiskovém brífinku. Šéf DLR Denis Pušilin v úterý řekl, že „hlavním úkolem tribunálu bude, aby se konal s maximální publicitou, aby byl co nejtransparentnější. Je velmi důležité, aby se co nejvíce lidí dozvědělo o nepřijatelných válečných zločinech neonacistů.

Dobytí Azovstalu a zajetí žoldáků

Ruská armáda minulý pátek oznámila, že území Azovstalu bylo zcela osvobozeno a že během předchozích čtyř dnů se vzdalo asi 2 439 bojovníků z ukrajinské armády a neonacistického pluku Azov, vedle stovek dalších, kteří složili zbraně v dny a týdny předtím. Tisíce bojovníků, včetně vojáků z ukrajinské elitní 35. brigády námořní pěchoty, pluku Azov a zahraničních žoldáků, byly uvězněny v Mariupolu na začátku března, když ruské síly a síly DLR obklíčily město při koordinovaných ofenzívách z východu a jihozápadu.

Zpracoval Rudolf Hruboň