Ruský voják hlídkující u přehrady Kachovka; Foto: RIA Novosti

Ruský voják hlídkující u přehrady Kachovka; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

ZAČALO UPOUŠTĚNÍ VODY z Kachovské přehrady na Ukrajině

Z vodní nádrže Kachovka byl zvýšen objem vypouštěné vody, aby se minimalizovaly škody v případě zničení vodní elektrárny ze strany Ukrajiny, informoval Vladimir Leontijev, vedoucí správy městské části Nová Kachovka v Chersonské oblasti. Informovala o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Hrozba katastrofy

“V průběhu minulého týdne došlo ke zvýšení vypouštění vody tak, aby v případě negativního vývoje událostí, množství vody, které se bude řítit po proudu, bylo co nejmenší. Úroveň hladiny vody po proudu vzrostla a všechna vrata jsou otevřená“ uvedl dále Leontijev. Podle Leontijeva by byl rozsah katastrofy v případě zničení přehrady vodní elektrárny mimořádně vážný. Leontijev navíc poznamenal, že v tomto případě by byla přerušena dodávka vody z Dněpru na Krym. Úředník zároveň řekl, že situace ve městě Nová Kachovka je i přes neustálé ostřelování klidná.

Nebezpečí útoku Ukrajiny

Dříve velitel společné skupiny sil v oblasti speciální operace, armádní generál Sergej Surovikin, řekl, že existují důkazy, že kyjevský režim může používat zakázané metody války v Chersonské oblasti a že Kyjev připravuje masivní raketový útok na přehradu Kachovské vodní elektrárny, stejně jako masivní raketový a bezcílný dělostřelecký úder na město Nová Kachovka. Rusko v té souvislosti zaslalo Radě bezpečnosti OSN dopis s výzvou, aby zabránila zničení hráze Kachovské vodní elektrárny Kyjevem, což by mohlo vést ke smrti tisíců lidí.

Zpracoval Rudolf Hruboň