Pohřební procesí se zabitým vědcem; Foto: Fars / Wikimedia Commons

Pohřební procesí se zabitým vědcem; Foto: Fars / Wikimedia Commons

Zahraniční

ZA VRAŽDOU jaderného fyzika stojí Izrael, uvedla íránská televize

Na místě vraždy íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha se našly zbraně s logem a označením izraelské vojenské výroby. Oznámila to v pondělí íránská televize Press TV s tím, že vědce zabila palba ze zbraně ovládané přes satelit.

Střelba z kulometu

Podle agentury Fars byl vědec zabit z dálkově ovládaného kulometu připevněného na střeše Nissanu parkujícího asi 150 metrů od místa činu. „Celá akce se odehrála bez přítomnosti jediného útočníka,“ sdělil Fars. Útok přišel ve chvíli, kdy doprovodné auto, které jelo za vědcovým obrněným vozem, ho předjelo, aby zajistilo bezpečnost zbytku trasy. Vzápětí se ozvala střelba, upřesnil Fars. Fachrízádeh vystoupil, protože se domníval, že hluk souvisí s poruchou auta nebo s kolizí. Vtom ale začal pálit kulomet na Nissanu. Fyzik stejně jako jeho osobní strážce byl dvakrát zasažen. Obrněné auto po výstřelech explodovalo.

Írán bude reagovat s rozvahou

Na ministerstvu obrany v Teheránu se v pondělí konal smuteční obřad za Fachrízádeha. Zúčastnili se ho vrcholní představitelé vedení státu i Revolučních gard. Prezident Hasan Rúhání sice pohrozil „odvetou v pravý čas“, zároveň ale prohlásil, že Írán nehodlá „padnout do léčky, kterou Izrael nastražil. Írán tedy nejspíš nebude chtít před nástupem nového amerického prezidenta Joea Bidena ohrozit naději na uvolnění napětí. Nechceme uzavřít přátelství, chceme pouze snížit zbytečné napětí a nepřátelství, nechal se slyšet Mohammad Džavád Zaríf, šéf íránské diplomacie.

Zpracoval Rudolf Hruboň