Bývalý policista Derek Chauvin u soudu; Foto: Repro YouTube.com

Bývalý policista Derek Chauvin u soudu; Foto: Repro YouTube.com

Zahraniční

ZA FLOYDOVU SMRT dostal bývalý policista Chauvin 22 a půl roku

Bývalý americký policista Derek Chauvin byl odsouzen k 22 letům a šesti měsícům za zákrok, kterým loni v květnu způsobil smrt černocha George Floyda v Minneapolis. Oznámila to světová média.

Prokuratura požadovala 30 let

„Rozsudek není založen na emocích nebo sympatii. Musíme ale uznat bolest Floydovy rodiny,” uvedl soudce Peter Cahill. Prokuratura žádala pro Chauvina 30-letý trest, zatímco policistův obhájce požadoval trest v délce vazby a podmínku. Ještě před tím, než soudce Peter Cahill vynesl výši trestu, promluvil v soudní síni sám Chauvin. „Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast rodině Floydových. V budoucnu vyjdou na povrch další zajímavé informace a doufám, že vám dodají klidu na duši,” tvrdil bývalý policista.

Exemplární případ policejní brutality

Chauvin byl loni v květnu jedním ze čtyř policistů, kteří byli přivoláni kvůli podezření majitele místní samoobsluhy, že šestačtyřicetiletý recidivista Floyd zaplatil falešnou bankovkou. Floyd zemřel poté, co mu Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal rozsáhlé protesty proti rasismu a policejnímu násilí v USA i jinde ve světě.

Zpracoval Rudolf Hruboň