Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

WTO: Spojeným státům hrozí sankce za cla vůči Číně

Světová obchodní organizace (WTO) otevřela cestu sankcím, které by mohla začít uplatňovat Čína za americká cla z éry prezidenta Baracka Obamy. Uvedl to v úterý odvolací orgán WTO (viz např. ZDE).

Spojené státy nerespektují rozhodnutí WTO

Spojené státy podle WTO neplnily v plném rozsahu její rozhodnutí a pokud Washington nezruší určitá cla, která porušují pravidla organizace, mohly by Spojené státy čelit sankcím ze strany Číny. Čína v září 2012 napadla americký zákon o vyrovnávacích clech, jímž Washington zasahuje proti zboží, u něhož má podezření na exportní subvence. Zákon v březnu 2012 podepsal prezident Barack Obama a Peking na něj odpověděl stížností k WTO na porušování mezinárodních obchodních pravidel.

USA usilují dlouhodobě o rozvrat WTO

Obchodní válka proti zbytku světa, kterou zahájil Donald Trump v loňském roce, by mohla v konečném důsledku vést k rozdělení či zániku Světové obchodní organizace (jak jsme o tom psali ZDE). Spojené státy totiž nepovažují za nutné dodržovat pravidla. Washington přistoupil k zahájení protekcionismu a hrubě porušil zákony o volném obchodu, čímž vyvolal světovou obchodní válku. Donald Trump se snaží snížit schodek obchodní bilance USA porušováním mezinárodní norem a popíráním principů volného obchodu.

Rudolf Hruboň