Americký viceprezident Mike Pence; Reprofoto: Jim Malone (Hlas Ameriky)  / Wikimedia Commons

Americký viceprezident Mike Pence; Reprofoto: Jim Malone (Hlas Ameriky) / Wikimedia Commons

Zahraniční

WSJ: Viceprezident USA Pence předem slíbil podporu pro státní převrat ve Venezuele

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaydo se prohlásil za dočasného prezidenta Venezuely po telefonátu od amerického viceprezidenta Mika Pencea , který mu slíbil, že Washingtonem bude uznán. Uvádí se to v článku amerického listu The Wall Street Journal (viz ZDE).

Noční telefonát

V noci před tím, než Juan Guaidó prohlásil, že je dočasným prezidentem Venezuely, přijal opoziční vůdce telefonát od viceprezidenta USA Mika Pencea. Pence mu slíbil, že USA podpoří Guaidóho, pokud podnikne kroky proti legálně zvolenému prezidentu Nicolási Madurovi, když se dovolá klauzule ve venezuelské ústavě, uvedl americký vládní úředník.

Tajný plán na svržení Madura

Jak zdůrazňuje WSJ, tato výzva spustila plán, který byl tajně připraven během několika posledních týdnů. V diskusi ohledně plánu na státní převrat ve Venezuele se zúčastnili američtí představitelé, spojenci Spojených států a klíčoví opoziční představitelé Venezuely, včetně samotného Guayida, který v polovině prosince 2018 navštívil Washington, Kolumbii a Brazílii, aby informoval tamější politiky o strategii masových demonstrací venezuelské opozice.

-rh-