Ilustrační foto: Jamez42 / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Jamez42 / Wikimedia Commons

Zahraniční

WSJ: USA tlačí na Venezuelu a Kubu, aby vypudily Rusko z tohoto regionu

Spojené státy mají v úmyslu posílit své postavení v Latinské Americe a pokusy odstranit od moci venezuelského prezidenta Nicoláse Madura jsou spojeny se záměrem oslabit vliv Ruska a Číny. Píše to ve svém článku americký list The Wall Street Journal (viz ZDE).

Další na řadě bude Kuba

Podle zdrojů budou další akce americké strany pravděpodobně zaměřeny na Kubu a na to, aby vyhnaly Rusko, Čínu a Írán z tohoto regionu. „Cílem administrativy je přerušit vazby mezi Venezuelou a Kubou a také způsobit kolaps režimů v obou zemích,” píše deník. Autor uvádí, že někteří úředníci USA považují Kubu za vážnější hrozbu pro národní bezpečnost než Venezuelu.

Venezuela jako zkouška vztahů mezi Ruskem a USA

Portál CNN dříve uvedl, že politická krize ve Venezuele a vznik dvojité moci v zemi budou zkouškou vztahů mezi ruským prezidentem Vladimírem Putinem a prezidentem USA Donaldem Trumpem. Nepokoje vypukly ve Venezuele 21. ledna. Během vlny protestů se Guaidó prohlásil za dočasného prezidenta po dobu činnosti prozatímní vlády. USA a na nich závislé země ho uznaly. Maduro ho nazval „loutkou USA”. Rusko podpořilo jako zákonného prezidenta Venezuely Madura.

Rudolf Hruboň