Íránské drony Shahed-136; Foto: Íránská armáda

Íránské drony Shahed-136; Foto: Íránská armáda

Zahraniční

WSJ: Ukrajinci se bojí íránských dronů, které začalo používat Rusko

Rusko způsobilo vážné škody ukrajinským silám nedávno zavedenými íránskými bezpilotními letouny při prvním rozsáhlém nasazení cizího zbraňového systému od začátku války, přiznávají ukrajinští velitelé. Píše o tom americký deník The Wall Street Journal (viz ZDE).

“Je jich opravdu hodně”

Během minulého týdne se nad ukrajinskými obrněnými a dělostřeleckými pozicemi v severovýchodní oblasti Charkova začaly objevovat bezpilotní letouny Shahed-136 s delta křídly , přebarvené do ruských barev a přejmenované na Geranium 2, řekl plukovník Rodion Kulagin, velitel dělostřelectva 92. ukrajinské mechanizované jednotky. Jak uvádí v sobotu server Odessa Journal, varoval nyní před nimi i poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.„Objevily se íránské drony. Aktivně se zaměřují především na Záporožský směr. Je jich mnoho, je jich opravdu hodně, desítky,” řekl Arestovyč. Podle něj bylo zaznamenáno již několik útoků. Rusové je užívají ve dne i v noci, uvedl Arestovyč s tím, že se zaměřují na postavení ukrajinského dělostřelectva.

Nové nebezpečí pro Kyjev

Íránské drony označuje za nové nebezpečí pro ukrajinskou armádu i The Wall Street Journal. Situaci sledují také Američané. Využití íránských kamikadze dronů podle USA vytváří nová nebezpečí pro ukrajinské jednotky. V minulých dnech ukrajinská armáda oznámila, že v právě Charkovské oblasti sestřelila sebevražedný dron íránské výroby. Americké zpravodajské služby již v červenci varovaly, že Teherán plánuje dodat stovky bezpilotních letounů do Ruska, aby mu pomohly ve válce proti Ukrajině. Íránské drony byly v minulosti úspěšně otestovány v boji a všeobecně se má za to, že byly zodpovědné za útoky na saúdská ropná zařízení v roce 2019, kde úspěšně pronikly několika systémy Západem dodávané protivzdušné obrany, uvádí odborná média zaměřená na zbraňové systémy.

Zpracoval Rudolf Hruboň