Ilustrace: industryweek.com

Ilustrace: industryweek.com

Zahraniční

WSJ: Setkání v Anchorage zvýšilo napětí mezi USA a Čínou

Dvoudenní jednání, které proběhlo na Aljašce mezi představiteli Washingtonu a Pekingu nepřineslo žádné zjevné pozitivní výsledky. Naopak, pouze jasněji odhalilo soupeření mezi oběma zeměmi, které může mít dalekosáhlé důsledky, píše The Wall Street Journal (viz ZDE).

Soupeření mezi USA a Čínou

Jednání na vysoké úrovni mezi Bidenovou administrativou a Pekingem pouze jasněji ukázalo soupeření mezi USA a Čínou. Ukázalo, že pro obě mocnosti bude obtížné definovat hranice a zabránit další eskalaci napětí, píše The Wall Street Journal. Obě strany rovněž jednaly o některých problémech, u nichž očekávají, že najdou společný jazyk. Poté, co jednání skončilo, ministr zahraničí Anthony Blinken novinářům řekl, že vlády jsou „zásadně v rozporu“ v takových otázkách, jako je Hongkong a kybernetické útoky. Jejich zájmy se však shodují v oblasti Íránu, Severní Koreji, Afghánistánu a změně klimatu„Když jsme jeli na schůzku, nedělali jsme si žádné iluze, a neděláme si je ani po jejím ukončení,“ řekl poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. „Vrátíme se do Washingtonu, abychom se kriticky podívali na situaci, v níž se nyní nacházíme,“ dodal.

Peking nemíní USA ustupovat

Yang Ťie-čch’, vysoký představitel čínské zahraniční politiky, rovněž uvedl, že mezi stranami přetrvávají „podstatné rozdíly“. V komentářích pro státní média vyslovil přesvědčení, že Peking nemíní ustupovat. Čína bude pevně hájit svou národní svrchovanost, bezpečnost a zájmy rozvoje. Rozvoj a posilování Číny nelze zastavit, zdůraznil čínský diplomat. Setkání mělo sloužit jako test zahraniční politiky nové americké administrativy. Ve svém úvodním projevu Blinken obvinil čínskou vládu, že svým chováním prý vytváří „hrozbu pro řád založený na pravidlech, který udržuje globální stabilitu“. Yang naopak zkritizoval USA za podkopávání globální stability a zapochyboval, že by tato země mohla sloužit jako příklad pro ostatní. Připomněl americké problémy s rasismem a zmínil také hnutí Black Lives Matter a pokles vnitřní důvěry k demokracii. Spojené státy nemají právo prohlašovat, že chtějí hovořit s Čínou z pozice síly, zdůraznil Yang.

Zpracoval Rudolf Hruboň