Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ekonomika

WSJ: Rusko získává více příjmů z ropy než kdy jindy

Rostoucí poptávka po ropě z některých největších světových ekonomik pomohla Rusku vyvážet téměř tolik ropy, jako před konfliktem na Ukrajině a následnými západními sankcemi, uvedl ekonomický deník The Wall Street Journal (viz ZDE).

Rusko se “topí v hotovosti”

Rostoucí globální ceny ropy, které se v současnosti ustálily kolem 100 dolarů za barel, navíc vystřelily ruské příjmy z ropy raketově nahoru. „Rusko se topí v hotovosti,“ řekla deníku Elina Ribaková, zástupkyně hlavního ekonoma Institutu mezinárodních financí, a dodala, že země do července letošního roku vydělala 97 miliard dolarů z prodeje ropy a zemního plynu, z toho téměř 74 miliard dolarů prostřednictvím prodeje ropy. Podle údajů Mezinárodní energetické agentury Rusko jen v červenci každý den pumpovalo na globální trh 7,4 milionu barelů ropy a produktů, jako je nafta a benzín. Od začátku roku se toto číslo snížilo pouze o 600 000 barelů denně.

Nové cesty prodeje energií

Ruský vývoz energie vzkvétá, protože se mu podařilo najít „nové kupce, nové platební prostředky, nové obchodníky a nové způsoby financování exportu,“ uvádí média s odkazem na obchodníky s ropou, bývalé manažery ruského průmyslu a představitele lodní dopravy. “Došlo k poznání, že svět potřebuje ropu, a nikdo není dost odvážný, aby uvalil embargo na 7,5 milionu barelů denně na ruskou ropu a ropné produkty,” řekl Sergej Vakulenko, analytik a bývalý ruský energetický manažer. Jakmile se západní kupci a jejich tichomořští spojenci rozhodli omezit dovoz ruské ropy, většina objemů byla přesměrována do Asie a na Blízký východ.

Zpracoval Rudolf Hruboň