Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

WSJ: Ekonomická válka s Ruskem zasáhla evropské továrny

Válka západních sankcí proti Rusku naráží na ekonomické základy Evropy, uvádí ve svém článku redaktor deníku The Wall Street Journal Paul Hannon (viz ZDE).

Recese a omezení výroby

Odborníci očekávají, že kontinent bude v příštích měsících čelit recesi a omezení průmyslové výroby kvůli rostoucím cenám a nedostatku energie. Závažnost krize bude záviset na průměrných teplotách na podzim a v zimě a na tom, zda evropské země dokážou uložit dostatek zemního plynu ve svých podzemních zásobnících, uvádí článek. “Nejtemnější mrak na obzoru se jednoznačně blíží k eurozóně,” komentoval aktuální vývoj Marcelo Carvalho, šéf globální ekonomiky banky BNP Paribas. Podle údajů EU zveřejněných ve středu průmyslová produkce členských zemí EU v červenci oproti předchozímu měsíci klesla o 2,3 procenta . Ekonomiku regionu podle většiny odborníků čeká od posledních měsíců letošního roku recese.

Sankce se obrátily proti Západu

Poté, co Rusko zahájilo speciální operaci k osvobození Donbasu, západní země proti němu uvalily sankce. To uvrhlo Evropu do hospodářské a energetické krize a vedlo k vyšším cenám paliv a potravin. Situaci zhoršilo odstavení hlavního ruského plynovodu, který zásoboval kontinent. Od poloviny června funguje Nord Stream s omezením a od konce měsíce funguje jen na 20 procentech z téměř 170 milionů metrů krychlových denně. Vývoz plynu plynovodem se zcela zastavil na konci srpna kvůli poruše klíčové turbíny na kompresorové stanici Portovaya. Rusko připomnělo, že pokles dodávek plynu byl způsoben západními sankcemi, které brání údržbě a opravám plynových čerpacích jednotek Siemens.

Zpracoval Rudolf Hruboň