Ilustrace: industryweek.com

Ilustrace: industryweek.com

Zahraniční

WSJ: Čína sepsala ČERNÝ SEZNAM amerických společností

Čínské úřady sepisují černý seznam amerických technologických společností. Peking se zatím nerozhodl, kdy ho zveřejní, zda už před americkými prezidentskými volbami nebo až po nich. Oznámil to americký list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje (viz ZDE).

Seznam nespolehlivých společností

Čínské úřady hodlají reagovat na opatření USA vůči čínským společnostem. Snaží se přitom vyhnout opatřením, která by byla tvrdší než ta, která podnikl Washington. O záměru Pekingu vytvořit černý seznam bylo poprvé informováno v květnu roku 2019, brzy poté, co USA zavedly sankce vůči telekomunikační společnosti Huawei Technologies. Podle informací listu v poslední době speciální mezirezortní skupina v Pekingu „urychlila práci na seznamu nespolehlivých organizací“. Má to být odpověď Pekingu na seznam čínských společností, na něž mohou USA uvalit sankce. V současné době čínské úřady uvažují o tom, kdy seznam zveřejní. Někteří se domnívají, že je třeba to udělat před prezidentskými volbami. „Mnozí v Číně počítají s restartem vztahů s USA v případě vítězství Joea Bidena ve volbách,“ podotkl list.

Strategické soupeření se zachová

Přesto se autoři článku domnívají, že se „strategické soupeření mezi oběma velmocemi zachová“. Jsou ale oblasti, v nichž budou moci země spolupracovat s Bidenovou administrativou. V červenci čínský ministr zahraničí Wang I na fóru analytických ústavů Číny a USA prohlásil, že vztahy mezi Čínou a USA jsou vystaveny nejvážnějším výzvám od okamžiku navázání diplomatického styku mezi oběma státy. Poznamenal, že jisté osoby v USA se kvůli své ideologické předpojatosti ze všech sil snaží udělat z Číny odpůrce a dokonce nepřítele, používají všechny možné prostředky, aby zadržely rozvoj Číny, a ničeho se neštítí při vytvoření překážek v čínsko-amerických vztazích. Podle názoru čínského ministra se USA a Čína nemají snažit změnit jeden druhého, ale společně najít cestu ke koexistenci různých systémů a různých kultur.

Zpracoval Rudolf Hruboň