Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

WSJ: Bílý dům požádal Pentagon o vytvoření plánu útoku na Írán

Národní bezpečnostní rada USA požádala v loňském roce Pentagon, aby připravil možné plány útoku na Írán, informoval americký list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na bývalé a současné vládní úředníky (viz ZDE).

Reakce na útok na americkou ambasádu v Bagdádu

Podle deníku se jedná o reakci na útok na americké velvyslanectví v hlavním městě Iráku vloni začátkem září. Útok nezpůsobil žádné škody a Spojené státy tvrdí, že jej provedla skupina militantů napojená na Írán. “Byli jsme šokováni tím, jak bezprecedentně plánovali útok na Írán,” řekl novinářům WSJ jeden ze zdrojů. “Uvažujeme o celé řadě opatření, která zajistí, abychom zajistili bezpečnost zaměstnanců našeho velvyslanectví v Bagdádu,” prohlásil k tomu mluvčí Rady národní bezpečnosti Garret Marquis.

USA zhoršily vztahy s Íránem

Autor článku poznamenává, že Bolton společně s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem obhajují přísnější politiku vůči Íránu. V loňském květnu oznámil prezident Donald Trump odstoupení od dohody o jaderném programu s Íránem a obnovení všech sankcí. Washington chce zamezit vývozu íránské ropy a naléhá na jiné země, aby ukončily nákupy této suroviny z Íránu. V listopadu loňského roku vyhlásily USA vůči Teheránu další sankce.

-rh-