Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

WSJ: Americké strategické zásoby ropy dosáhly historického minima

Strategické zásoby ropy v USA klesly na 427 milionů barelů a dosáhly nejnižší úrovně od roku 1983. Informoval o tom list The Wall Street Journal (viz ZDE).

Energetická bezpečnost klesá

K poklesu strategické suroviny došlo kvůli tomu, že americký prezident Joe Biden nařídil uvolnění 180 milionů barelů ropy ve snaze snížit vysoké ceny pohonných hmot. Noviny poznamenávají, že energetickou bezpečnost USA prozatím údajně nic neohrožuje, ale riziko se může zvýšit v prosinci, kdy vstoupí v platnost zákaz EU na dovoz ropy z Ruska. Celkový objem strategické zásoby je podle publikace přibližně 727 milionů barelů. Pozorovatel deníku podotýká, že zatím není jasné, jak dlouho bude trvat obnovení jejich zásob.

Vysoké ceny benzínu v USA

Biden podepsal na konci března exekutivní příkaz, který zavazuje americké ministerstvo energetiky k prodeji 1 milionu barelů ropy denně ze strategické rezervy po dobu 180 dní, aby se snížila cena benzínu v zemi. Americké ministerstvo energetiky používá výnosy z prodeje těchto surovin na nákup energie a doplňování zásob ropy v následujících letech. Šéf Národní ekonomické rady Bílého domu Brian Deese na konci července poznamenal, že americké úřady prozatím neplánují pokračovat v prodeji ropy ze strategických rezerv po 180-denní lhůtě stanovené Bidenem, která vyprší na podzim.

Zpracoval Rudolf Hruboň