Koláž: pixabay.com

Koláž: pixabay.com

Zahraniční

WP: USA pod tíhou lží upadají do krize

Je těžké vyzdvihnout jedinou událost doprovázející dosavadní prezidentství Donalda Trumpa, která je nejvíce odtržená od reality, konstatuje ve svém článku americký list The Washington Post (viz ZDE).

Velké klamání

Vlivný deník označuje páteční tiskovou konferenci, kde se současný šéf Bílého domu pokoušel ospravedlnit své obcházení Kongresu založené na vykonstruované krizi na mexicko-amerických hranicích, za cosi, co lze Trumpovým slovníkem označit jako “velké klamání”. Donald Trump používá techniku, kdy fikci převrací ve skutečnost, přičemž využívá domněnku, že lidem dá enormní práci ověřit si fakta a rozebrat pomyslný “Zikkurat lží”, který vystavěl, uvádí americký server.

Počet nelegálních migrantů klesá

Jako důkaz uvádí Washington Post již více než desetiletí klesající počet nelegálních přistěhovalců ve Spojených státech. Dvě třetiny těch, kteří v zemi zůstávají, do USA přišly před víc než deseti lety, zdůrazňuje článek. “Trump, který stvořil neexistující krizi, se jednoduše nedokázal vyrovnat se svou neschopností přesvědčit Kongres, aby zaplatil jeho pohraniční zeď,” uvádí The Washington Post. Za důkaz této skutečnosti označuje tvrzení samotného prezidenta, který na páteční tiskové konferenci přiznal, že tímto způsobem postupovat nemusel, ale chtěl věci urychlit.

Výjimečný stav je politické rozhodnutí

Výjimečný stav, který Trump na mexicko-americké hranici vyhlásil, je čistě politické rozhodnutí a vedlo k němu očekávání vzbuzené slibem z jeho předvolební kampaně postavit zeď na hranicích s Mexikem a přimět mexickou vládu, aby ji zaplatila, konstatuje článek. Zdůrazňuje, že prezident spojil tuto politickou krizi s vymyšlenou celostátní krizí, odhodlal se k úskokům, matení a lhaní, což Kongres – pokud má nějakou sebeúctu – nemůže tolerovat.

Rudolf Hruboň