Americká armáda v Afghanistánu; Foto: Wikimedia Commons

Americká armáda v Afghanistánu; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

WP: Rozhovory USA s Tálibánem připomínají kapitulaci ve Vietnamu

Současná jednání USA s Tálibánem připomínají Pařížskou mírovou dohodu, která ukončila vietnamskou válku, napsal v článku pro americký deník The Washington Post bývalý velvyslanec USA v Afghánistánu Ryan Crocker (viz ZDE).

“Vzdáváme se”

V pondělí byla oznámena rámcová dohoda vyzývající k příměří, což by mohlo vést k úplnému stažení amerických jednotek z Afghánistánu. Současně se Tálibán zavazuje, že nebude hostit teroristické organizace, které by mohly ohrozit bezpečnost Spojených států. Jinými slovy, Tálibán slibuje, že se nebudou opakovat útoky z 11. září 2001. „Tehdy, jako nyní, bylo jasné, že tím, že si sedáme k jednacímu stolu, se vzdáváme,” zdůraznil autor článku.

Dohoda bez účasti afghánské vlády

Tato rámcová dohoda, jak autor poznamenal, byla dosažena bez účasti afghánské vlády. Tálibán i nadále tvrdí, že odmítá jednat s vládou, protože ji považuje za nelegitimní loutku americké okupace. „Tím, že souhlasíme s touto žádostí Tálibánu, popíráme legitimitu vlády, které na druhé straně deklarujeme naši podporu,” zdůraznil Crocker.

Prohraná válka

Je evidentní, že pro Spojené státy není možné nadále pokračovat ve válce, která se nedá vyhrát. Afghánistán je země, kde dlouhodobě neuspěla žádná cizí moc. Nedokázal to ve své době Sovětský svaz, nedokázali to nyní ani Američané. Je lepší pro ně nyní odejít s dohodou, než muset odejít později nuceně s ještě většími ztrátami. V návaznosti na to budou muset z Afghánistánu odejít i všechna ostatní zahraniční vojska, včetně našich vojáků.

-rh-