Pokud se zakladatel WikiLeaks Julian Assange nedostane co nejdřív do nemocnice a nebude zahájena léčba, zemře ve vazbě. Tvrdí to více než šest desítek lékařů z celého světa, kteří zaslali britským úřadům dopis se žádostí o zahájení jeho léčby, napsala agentura DPA.
Psychologické mučení
Fyzický i psychický stav Juliana Assange se ve vězení podle tvrzení lékařů prudce zhoršil a je nutné, aby byl svěřen do péče odborníků. „Máme obavy, že pokud se panu Assangeovi nedostane odborné péče, ve vězení může zemřít,“ citovala britská média dopis lékařů z Velké Británie, Austrálie, Německa a Švédska. „Nesmíme ztrácet čas,“ apelovali na britskou ministryni vnitra Priti Patelovou. Lékaři podle deníku The Guardian dokládají své obavy o horšícím se zdraví na základě říjnového vystoupení Assange u londýnského soudu a také na zprávě zvláštního zpravodaje OSN pro mučení Nilse Melzera. Ten tvrdí, že zakladatel WikiLeaks vykazuje typické známky „psychologického mučení“.
Zakladatel WikiLeaks
Zakladatel slavného serveru, který odhalil celému světu stinnou stránku politiky a “diplomacie” mnohých, hlavně západních politiků, je od dubna v přísně střeženém vězení Belmarsh na jihovýchodě Londýna. Tam se dostal za porušení podmínek kauce, na niž byl v roce 2012 propuštěn během řízení o švédské žádosti o extradici. Tehdy se uchýlil na ambasádu Ekvádoru v Londýně, kde strávil sedm let. Ekvádor mu však v dubnu odebral azyl a otevřel cestu k jeho stíhání. Stíhat Assange chtějí Američané, kteří žádají o jeho vydání. Řízení začalo letos v květnu, slyšení je naplánováno na příští rok 25. února. Američané zakladatele Wikileaks obviňují z nezákonného vniknutí do vládních počítačů a údajného ohrožení národní bezpečnosti zveřejněním tajných dokumentů o amerických vojenských operacích v Iráku a Afghánistánu. Pokud bude do USA vydán, hrozí mu až 175 let vězení.
Rudolf Hruboň