Německý ministr vnitra Horst Seehofer; Foto: Michael Lucan / Wikimedia Commons

Německý ministr vnitra Horst Seehofer; Foto: Michael Lucan / Wikimedia Commons

Zahraniční

WELT.DE: V Německu se obávají větší migrační krize než v roce 2015

Německý ministr vnitra Horst Seehofer prohlásil, že se obává nové migrační krize v Evropě, která by mohla být silnější, než byla v roce 2015. Uvedl to v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag (viz ZDE).

Více bránit vnější hranice EU

„Máme víc pomáhat našim evropským partnerům v kontrole na vnějších hranicích EU. Příliš dlouho jsme je nechali o samotě. Když to neuděláme, čeká nás přítok běženců jako v roce 2015, a možná ještě silnější než před čtyřmi roky,” prohlásil Seehofer. Podle hlavy ministerstva vnitra je třeba udělat spolu s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou „vše, aby se to neopakovalo“. V této otázce má prý ministerstvo vnitra „naprostou podporu federální kancléřky (Angely Merkelové),“ zdůraznil ministr. V roce 2015 přišlo podle dat německého ministerstva vnitra do země asi 850 tisíc běženců a migrantů, mnozí se dostali na území této země nelegálně, bez osobních dokladů.

Zvýšená kontrola také německých hranic

„Bezpečnost začíná na hranicích. Spolu s obnovenou vyhláškou o kontrole na hranicích s Rakouskem jsem nařídil policii, aby zintenzivnila osobní prohlídky na všech německých hranicích. Sledujeme všechny hranice naší země,“ uvedl Seehofer v rozhovoru s novinami Welt am Sonntag. Seehofer v této souvislosti oficiálně oznámil, že zvýšená kontrola na hranicích s Rakouskem, která byla zavedena při návalu migrantů v roce 2015, byla prodloužena do první poloviny roku 2020.

Nejvyšší podíl cizinců v obyvatelstvu

Německo se stalo jednou ze zemí nejvíce postižených migrační krizí v Evropě, která vypukla v roce 2015 s obrovským přílivem lidí uprchlých z ozbrojených konfliktů na Blízkém východě a v severní Africe. Německo má v současné době největší podíl migrantů na celkové populaci mezi státy EU – podle průzkumu světové populace se jedná o 12 procent. Německá kancléřka Angela Merkelová je v této souvislosti již dlouho kritizována za svou nešťastnou politiku otevřených dveří, jejíž důsledky vedly k tvrdému politickému boji ve vládě a prudkému nárůstu podpory pravicových stran jak v Německu, tak v celé Evropě.

Zhoršení bezpečnostní situace

Dr. August Hanning, bývalý ředitel Spolkové zpravodajské služby, prohlásil 15. září v rozhovoru pro noviny Sunday Express, že rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové umožnit neomezenou imigraci ohrozilo bezpečnostní situaci ve Spolkové republice. Hanning během své krátké návštěvy Velké Británie kritizoval Merkelovou za vyvolání „bezpečnostní krize“ v Německu a dalších členských státech Evropské unie. Hanning, který v letech 1998 – 2005 dohlížel na zahraniční zpravodajskou agenturu, řekl, že Merkelová vykazuje politickou slabost, když na své vlastní posouzení osudového rozhodnutí dala protichůdné odpovědi. V určitém okamžiku tvrdila, že to nebyla chyba, zatímco jindy slíbila, že se to už nikdy nestane.

Rudolf Hruboň