Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

BIZÁR: Washington se může stát prvním státem USA, který legalizuje lidské kompostování

Když Američané zemřou, většina z nich je pohřbena nebo zpopelněna. Washington by se mohl brzy stát prvním státem USA, který dovolí jinou možnost: lidské kompostování. Píše o tom ve svém článku americký zpravodajský server NBC News (viz ZDE).

Nový postup zvaný “rekompozice”

Nový postup, známý jako “rekompozice”, zahrnuje umístění těl v nádobě a urychlení jejich rozkladu na živinu-humus, který pak může být vrácen do půdy. Cílem je způsob řešení lidských pozůstatků, který je méně nákladný a přívětivější pro životní prostředí než pohřeb, při kterém může docházet k únikům chemikálií do půdy, nebo kremace, při které se uvolňuje oxid uhličitý přispívající ke globálnímu oteplování.

Lidé jsou prý z nové možnosti nadšeni

“Lidé z celého státu, kteří mi napsali, jsou velice nadšeni z toho, že se stanou stromem nebo že mají jinou alternativu k pohřbu nebo zpopelnění,” uvedl demokratický senátor Jamie Pedersen, který podporuje zákon ve Washingtonu, aby rozšířil možnosti likvidace lidských pozůstatků. Pedersen považuje rekompozici za problém životního prostředí a sociální spravedlnosti. Řekl, že by to mohlo být prospěšné zejména pro lidi, kteří si nemohou dovolit pohřeb nebo jim není příjemná kremace.

Rudolf Hruboň