Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Zahraniční

WASHINGTON POST: Západní žoldáci prchají z Ukrajiny

Zahraniční žoldáci nalákaní ukrajinským režimem k boji proti Rusku se stále častěji vrací zklamaní domů. Na Ukrajině se potýkali s nedostatkem zbraní, výstroje a špatnou informovaností. Uvádí to ve svém článku americký list The Washington Post (viz ZDE).

Rozdíl mezi představami a skutečností

Konflikt přilákal na Ukrajinu veterány, kteří nikdy předtím boj neviděli nebo se setkali pouze s nedostatečně vycvičenými rebely. Jeden z nich sdělil informaci, že ukrajinské velení se nestaralo o komunikaci a museli proto využívat nezabezpečenou mobilní komunikaci. Další hovořil o špatné informovanosti o situaci a naprosté neznalosti oblasti.Militanti ze Spojených států a dalších zemí hovořili o do očí bijících rozdílech mezi tím, co očekávali, že uvidí na Ukrajině, a tím, co ve skutečnosti museli vytrpět. Vzpomněli si, jak šli do bitvy nedostatečně vyzbrojeni. Viděli přátele umírat a proto se rozhodli, že se nikdy nevrátí,“ píše se v článku. “Od samého začátku jsme neměli šanci,” uzavřel jeden ze žoldáků.

Při zajetí hrozí žoldákům trest smrti

Občané jiných zemí než Ukrajiny, kteří se účastní bojových operací na straně ukrajinských ozbrojených sil, se při zajetí dle mezinárodní ho práva nepovažují za válečné zajatce a mohou být odsouzeni vojenským soudem k trestu smrti za terorismus. Krátce poté, co Moskva koncem února zahájila útok na Ukrajinu, se žoldáci z cizích zemí vydali na bojiště, aby se zapojili do boje proti ruským silám. Někteří již skončili zajati. Například třem podezřelým žoldákům ze Spojeného království a Maroka, kteří se připojili k ukrajinské armádě a později byli zajati silami Doněcké lidové republiky, by tam nyní mohl hrozit trest smrti, uvedla v pátek generální prokuratura této republiky. Trestní řízení proti nim již bylo zahájeno.

Zpracoval Rudolf Hruboň