Na pozadí růstu onemocnění koronavirem, nezaměstnanosti a ekonomické nestability se v USA značně zvýšil počet krádeží v obchodech, uvádí ve svém článku list The Washington Post (viz ZDE).
Lidé zůstávají bez pomoci
Američané, kteří zůstali bez existenčních prostředků, kradou zboží každodenní potřeby – chléb, rýži, maso a dětskou výživu. Prognózy do budoucna nedávají důvod k optimismu. Jak podotýká list, recese způsobená koronavirem má za následek nezaměstnanost a ekonomickou nejistotu. Zdroje pro vládní příplatky, které pomáhaly milionům Američanů přežívat, jsou již dávno vyčerpány, a zatím není jasné, kdy se úřady po měsících nečinnosti dohodnou na nových opatřeních na podporu obyvatelstva. „Hlad pokračuje, a to v měřítku, které jsme neviděli po desetiletí,“ zdůrazňuje The Washington Post.
Kradou se základní potřeby
V důsledku toho roste počet Američanů, kteří musí „krást jídlo, aby přežili“. Soudě podle besed s desítkami představitelů maloobchodu, odborníků v oblasti bezpečnosti a policistů po celé zemi, se od začátku pandemie počet krádeží v obchodech znatelně zvýšil, a dochází k tomu mnohem častěji než za předchozích hospodářských krizí. Je příznačné také to, jaké zboží Američané kradou – jde o ty nejzákladnější potraviny, jako jsou chléb, těstoviny a dětská výživa. WP upozorňuje na to, že na pozadí rychle rostoucího počtu nakažení a zpomaleného obnovení ekonomiky vypadají prognózy do nejbližší budoucnosti neradostně. Více než 20 milionů Američanů dnes žije za podporu v nezaměstnanosti.
54 milionů Američanů trpí hladem
Podle informace Ministerstva zemědělství USA v letošním roce trpí hladem 54 milionů Američanů – o 45 % více než v roce 2019. A kvůli škrtům v rozpočtu na programy potravinové pomoci a vypršení platnosti řady stimulujících opatření dobročinné potravinové banky nezvládají proudy žadatelů, kteří čekají několik hodin v dlouhých frontách, aby dostali nějaké jídlo. Kvůli růstu počtu nakažených koronavirem v některých státech včetně Kalifornie, Nevady, Marylandu a Pensylvánie zavádějí úřady znovu omezovací opatření, která nevyhnutelně povedou k finančním ztrátám ve sféře služeb, která už utrpěla škody, uzavírá The Washington Post.
Zpracoval Rudolf Hruboň