Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Ekonomika

WASHINGTON POST: Evropa nemá dostatek alternativ, jak snadno nahradit plyn z Ruska

Evropské země nemají dostatek alternativ, jak nahradit ruské dodávky zemního plynu a předejít vážným ekonomickým problémům příští zimu. Uvedl to ve svém článku americký list The Washington Post (viz ZDE).

Evropu postihnou vysoké ceny plynu

Podle téměř jakéhokoli scénáře bude příštích 18 měsíců pro Evropu mučivým obdobím, protože důsledky vysokých cen se šíří po celém světě a vlády se snaží napájet své továrny, vytápět své domovy a udržovat své elektrárny v provozu. V krátkodobém horizontu neexistuje dostatek alternativ, jak se vyhnout vážným ekonomickým ztrátám nadcházející zimy, pokud Rusko omezí dodávky zemního plynu. “Hraje se zde velmi nebezpečná hra,” řekl Edward Chow, expert z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. Zdůraznil, že současný objem světových dodávek plynu neprojde zásadními změnami. “Nikdo nebude schopen vyrobit více zkapalněného zemního plynu (LNG) v co nejkratším čase, bez ohledu na to, jak vlády šíří fantazie,” dodal.

Německo je nejvíce nepřipravené

Podle článku je „Německo, ekonomický motor Evropy, obzvláště nepřipravené“ na odmítnutí ruského plynu. Před zahájením vojenské operace Ruska na Ukrajině více než polovina dodávek zemního plynu přicházela do Německa z Ruska. „Německo snížilo toto číslo na 35 %, ale není v pozici, aby v blízké budoucnosti dosáhlo nulové spotřeby ruského plynu,“ domnívají se autoři článku. Poznamenávají, že zemi chybí infrastruktura pro dovoz LNG. Publikace cituje slova vicekancléře a ministra pro hospodářství a ochranu klimatu Německa Roberta Habka, který řekl, že bez ruského plynu by jeho země podle něj vstoupila do recese. Pokud dojde k prudkému omezení dodávek zemního plynu z Ruska, podle řady expertů by „důsledky mohly vést k hlubší recesi.” Německé zásobníky zemního plynu jsou zaplněny pouze z jedné třetiny.

Příliš drahé alternativy

Článek také připomíná, že ruské energetické zdroje jsou v Evropě ve srovnání s alternativními o dost levnější. Namísto nákupu ropy a zemního plynu z Ruska – kde jsou výrobní náklady nízké a přeprava potrubím levná – je Evropa nucena v krátkodobém horizontu přejít k dražším alternativám, jako jsou Spojené státy, které ještě před sedmi lety neměly žádnou kapacitu k vývozu plynu. Evropské společnosti musí připlatit 30 až 50 procent ceny samotného plynu, aby umožnily tankeru LNG cestovat z Mexického zálivu do Evropy,“ vysvětlují noviny. Kromě toho se evropským zemím nedaří diverzifikovat své dodávky v co nejkratším čase, protože to vyžaduje nejméně 2–4 roky. V tomto ohledu se také očekává zpomalení růstu světové ekonomiky. Mezinárodní měnový fond varoval, že evropské země budou moci bez vážnějších problémů žít bez ruského zemního plynu pouze šest měsíců, poté začnou výrazné ekonomické problémy.

Zpracoval Rudolf Hruboň