Koláž: Profil Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na sociální síti

Koláž: Profil Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky na sociální síti

Domácí

VZÁCNÁ SHODA: Vláda ani opozice povinné migranty nechtějí

Přerozdělování migrantů podle nového migračního balíčku, který ve středu představila Evropská komise, je v ČR nepřijatelné pro vládu i opoziční strany. Návrh zahrnuje i povinné přerozdělování uprchlíků v některých vyjmenovaných krizových situacích.

Přerozdělování je nepřijatelné

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je pro Česko nepřijatelné jakékoliv přerozdělování. Stejný názor zastávají také všichni oslovení představitelé ostatních politických stran. Smířlivější jsou jen Piráti, protože se Komise podle nich proti minulým návrhům poučila z kritiky. Hamáček zdůraznil, že na konečné podobě balíčku se budou muset dohodnout členské země a že není jisté, zda se nakonec podaří shodu nalézt. Z balíčku považuje Hamáček za nejdůležitější posílení ochrany vnějších hranic EU a zrychlení návratů nelegálních migrantů do zemí původu.

Metoda “cukru a biče”

Lidovcům se nelíbí, že návrh je postavený na metodě cukru a biče, kdy za přijatého migranta členský stát od EU dostane dotaci 10 tisíc eur (270 tisíc Kč), při odmítnutí hrozí soudní řízení a vysoké pokuty. „Metodu cukru a biče bychom spíše než na státy EU měli použít na země, odkud k nám běženci přicházejí, aby lépe fungovala návratová politika,“ řekl místopředseda KDU-ČSL a předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík. Piráti naopak vítají, že si státy mohou vybrat, jak státům nejvíce postiženým migrací pomohou, a že budou státy finančně motivovány, pokud uprchlíky přijmou.

Rudolf Hruboň