Téměř 120 lékařů a psychologů vyzvalo k ukončení „psychického mučení a zanedbávání zdravotní péče” zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Na Assangeovi podle nich zanechal následky dlouhý pobyt na ekvádorském velvyslanectví v Londýně i současné věznění. Uvádí se to v článku časopisu The Lancet (viz ZDE).
Hrozba 175 let vězení
Pokud by 48-letý Assange v cele zemřel, pak by bylo podle signatářů dopisu možné říct, že byl “umučen k smrti”. Britské justici experti vzkázali, že jeho “mučení” musí skončit a musí mu být zajištěna “co nejlepší zdravotní péče, než bude pozdě”. Assange sedí ve věznici Belmarsh na východě Londýna od loňského dubna a po zdravotní stránce je na tom podle svých advokátů špatně. Assange čelí ve Spojených státech obvinění z téměř dvou desítek trestných činů včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů. Hrozí mu až 175 let vězení. O jeho vydání z britské vazby se zřejmě nerozhodne dříve než v červnu. Ve strachu z vydání do Spojených států se Assange od června 2012 skrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.
Portál WikiLeaks
WikiLeaks je nezisková mediální společnost, která zveřejňuje významné utajované vládní a korporátní dokumenty, při čemž využívá internet k zachování anonymity a nevystopovatelnosti svých zdrojů. Portál se zaměřuje na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých a někdy i šokujících dat, například údajů o velkých firmách či o tajných operacích a zabíjení civilistů americkou armádou. Servery WikiLeaks jsou umístěny ve Švédsku. Pentagon označuje společnost za údajnou hrozbu americké národní bezpečnosti. V současnosti je mluvčím a šéfredaktorem Julian Assange, který spoluzakládal WikiLeaks v roce 2006.
Rudolf Hruboň