Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Bratislavský samosprávny kraj / Wikimedia Commons

Zahraniční

VÝZKUM: Nošení roušek na veřejnosti snižuje reprodukční číslo, zjistila studie

Nošení roušek na veřejnosti je v boji proti pandemii COVID-19 užitečné a snižuje reprodukční číslo pod hodnotu 1. Zveřejnila to mezinárodní skupina vědců v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (viz ZDE).

Čím více lidí s rouškou, tím lépe

Vědecká skupina v přehledovém článku využila data a výsledky přibližně 150 dříve publikovaných prací souvisejících s tematikou šíření SARS-CoV-2. Autoři doporučují, aby lidé nosili alespoň textilní roušky, protože se tak sníží komunitní přenos viru. I nelékařské masky totiž používají materiály, které brání určitým částicím v průchodu, látkové roušky mohou tedy podle vědců kompenzovat případný nedostatek „odbornějších” obličejových masek a respirátorů.

Textilní ochrana úst a nosu již ve 14. století

Nějaká textilní ochrana úst a nosu se používala již ve 14. století. Používaly se bavlna a hedvábí. Právě u těchto materiálů spolu s dalšími textiliemi jako šifon a flanel se nedávno zjistilo, že filtrují částice větší než 0,3 μm (mikrometr) s účinností větší než 96 procent. Všeobecné nošení textilních roušek na veřejnosti se doporučovalo již v roce 1910 při epidemii mandžuského moru. Toto doporučení se považuje za milník v systematickém boji proti šíření infekčních chorob.

Zpracoval Rudolf Hruboň