Ilustrační foto: Len Rizzi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Len Rizzi / Wikimedia Commons

Ekonomika

ÚSPĚCH: Vývoz českého piva do Ruska stoupl nejvíce za 13 let

Tuzemské pivovary loni do Ruska vyvezly 37 tisíc tun piva za téměř 709 milionů korun. To je podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 55 procent více a zároveň je to největší meziroční nárůst v posledních třinácti letech. Uvádí se to v článku serveru E15 (viz ZDE).

Třetí nejvýznamnější trh po Německu a Slovensku

Do Ruska loni podle celní správy vyváželo pivo 33 firem a nárůst exportu potvrzují největší z nich. Vývoz piva do Ruska se loni na obratu z celého vývozu podílel téměř jedenácti procenty. Je tak třetí nejvýznamnější po Německu a Slovensku. Z hlediska množství vyvezeného piva připadlo na export do Ruska sedm procent.

Obliba českého piva v Rusku roste

Oblibu českého piva v Rusku připisuje předseda Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal přejímání západních trendů, k němuž se přiklánějí hlavně mladí Rusové. „Lze pozorovat jistý odklon od konzumace tradičního ruského alkoholu, zejména vodky. Moderní životní styl s sebou i v Rusku přináší zájem o méně alkoholické nápoje,“ řekl.

Rozhodují místní vazby

Podle oslovených pivovarů je důležitá znalost tamního prostředí nebo pomoc silného partnera. „Firmy, které jsou schopné či ochotné pochopit místní vztahy a souvislosti, mají dobrý předpoklad, že při respektování těchto specifik najdou v Rusku trvalé a významné odbytiště,“ uvedla vedoucí exportního oddělení státního podniku Budvar Renata Pánková.

Rudolf Hruboň