Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson oznámila dočasné pozastavení výzkumu vakcíny proti COVIDu-19. V prohlášení uvedla, že se u jednoho z účastníků studie objevily zatím nevysvětlitelné zdravotní problémy.
Rána pro Johnson & Johnson
Potíže, kterými začal účastník klinických testů trpět, nyní zkoumá nezávislá komise i lékaři společnosti Johnson & Johnson. Konečnou fázi testování zahájila americká firma 23. září. Podle agentury DPA se jí účastní 60 tisíc dobrovolníků ze tří kontinentů. Johnson & Johnson doufá, že by vakcína mohla být k dispozici na počátku příštího roku. Odborníci nicméně pochybují, že je to po aktuální komplikaci reálný termín. Evropská komise minulý týden uzavřela se společností Johnson & Johnson předběžnou smlouvu na nákup vakcín, která má zajistit členským zemím nákup 200 milionů dávek. Na stejné množství bude mít EU díky kontraktu předkupní právo. Podobné smlouvy uzavřela Komise i s firmami Sanofi-GSK a AstraZeneca. Právě i AstraZeneca stejně jako nyní Johnson & Johnson na počátku září pozastavila klinické testy své vakcíny. Také v tomto případe se u jednoho z účastníků projevily nevysvětlitelné zdravotní problémy.
Ruská vakcína Sputnik V je již schválena
Jak bylo oznámeno před několika dny, první vakcína proti koronaviru, ruský Sputnik V, která byla po dokončení testování schválena pro použití, začne být používána již na přelomu října a listopadu (viz ZDE). Jako první zahraniční země zahájí testy Sputniku V Bělorusko. Dále by mohly proběhnout i ve Spojených arabských emirátech. Indická firma Dr Reddy Laboratories tento týden podle serveru NDTV podala žádost, aby mohla provést v Indii druhou a třetí fázi klinických testů Sputniku V. Otázkou je i to, zda bude k dispozici dost dávek. Firma Binnofarm uvedla, že může vyprodukovat asi půldruhého milionu dávek ročně. Indické Dr Reddy Laboratories ale uvádějí, že by mohly vyrábět až sto milionů dávek ročně. Ve světě si zatím různé země včetně Brazílie předobjednaly u Ruska asi 1,5 miliardy dávek.
Zpracoval Rudolf Hruboň