Sídlo Bezpečnostní informační služby; Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

Sídlo Bezpečnostní informační služby; Foto: Miaow Miaow / Wikimedia Commons

Domácí

KOMENTÁŘ: Výuka dějin na českých školách se má podřídit výkladu tajných služeb

Koncem minulého týdne se sešli zástupci Ministerstva školství s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Schůzka se konala na základě tvrzení BIS, že moderní dějiny prezentované na českých školách jsou údajně de facto sovětskou verzí moderních dějin.

Zvyšuje se vliv BIS na politické dění

Bezpečnostní komunita zastřešená BIS se snaží v poslední době získat větší vliv na bezpečnostní politiku státu. To se projevuje také v tzv. veřejných částech jejich výročních zpráv. V poslední z nich, zveřejněné před konce minulého roku, je uvedena i kritika výuky dějin na českých školách (viz ZDE).

„Moderní dějiny prezentované ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození). Trvající vliv sovětské propagandy a fakt, že Rusové ovládají moderní dějiny (Orwell: Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá současnost, ovládá minulost.), tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu a tedy i hybridní strategie,“ píše BIS ve zprávě.

Vedení ministerstva školství jde zpravodajcům na ruku

„Schůzka s ředitelem BIS jenom potvrdila, že v této době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy potřeba věnovat pozornost vytvoření dostatečného prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin. Měl by to být také jeden z cílů revize rámcových vzdělávacích programů,“ řekl po schůzce ministr školství Robert Plaga. K samotnému setkání, jeho průběhu a dalším krokům se vedení BIS vyjadřovat nechtělo. „Mohu potvrdit, že se schůzka uskutečnila. O jejím obsahu může informovat ministerstvo školství. My ji ale komentovat nebudeme. Schůzky tohoto typu nikdy nekomentujeme,“ řekl mluvčí BIS Ladislav Šticha.

K úpravám výkladu dějin dle tajných služeb docházelo v dobách totality

Úpravy výkladu dějin dle názoru a potřeb tajných služeb dochází pouze v nesvobodných a totalitních režimech. Ty potřebují, aby se budoucí generace vychovávaly bez pro režim negativních informací a naopak potřebují zdůrazňovat skutečnosti, které daný režim podporují. Nyní je zde nebezpečí, že k něčemu podobnému bude docházet opět. Čelíme zde snaze úzkého okruhu lidí v bezpečnostní komunitě, kteří podlehli rusofobii a zapojili se do protiruské kampaně a podpory vyvolávání nenávisti a strachu z Ruska, ovlivňovat znalosti a mínění budoucích generací tohoto státu.

Podporováni jsou převážně pravicovou částí českého politického spektra, i když i zde jsou čestné výjimky, jako např. europoslanec za ODS Jan Zahradil, který zveřejnil na svém facebookovém profilu tento kritický příspěvek:

Zprávě o tom, že někdo z Ministerstva školství (!) se sešel s ředitelem BIS (!), aby si s ním povídal o výuce dějepisu…

Zveřejnil(a) Jan Zahradil dne Úterý 15. ledna 2019

-rh-