Ilustrační foto: Che / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Che / Wikimedia Commons

Domácí

VÝSMĚCH SPRAVEDLNOSTI: Pouze 3,5letý trest za strčení muže pod soupravu metra

Sedmnáctiletý mladík, který loni v lednu strčil cestujícího do kolejiště v pražském metru, půjde za smrtelné ublížení na zdraví do vězení pouze na 3,5 roku. Trest mu ve čtvrtek potvrdil odvolací pražský vrchní soud. Na svobodu se tak může dostat již za necelé 2 roky. Informovala o tom média (např. viz ZDE).

Shozen pod kola vlakové soupravy

Podle předsedy senátu Vladimíra Krále spáchal mladý muž čin kvůli malicherné zámince. Dal najevo svou absolutní neúctu k životu druhého, prohlásil. Nevyhověl proto mladíkovu odvolání, ve kterém tvrdil, že dostal nepřiměřeně přísný trest. Podle Krále prvoinstanční soud uznal polehčující okolnosti, tedy omluvu a snahu přispět rodině náhradou škody. Zároveň se podrobně zabýval i vinou mladého muže a dospěl k závěru, že fatální následek byl prý způsoben pouze nedbalostí a ne úmyslem napadeného zabít. Uznal ho proto vinným pouze z ublížení na zdraví a výtržnictví, za což mu hrozil roční až pětiletý trest. Dospělý by mohl být odsouzen až na 16 let.

Zbytečná strkanice na eskalátorech

Dvaapadesátiletý ženatý muž, otec dvou dospělých synů, zahynul pod přijíždějící soupravou metra loni 23. ledna večer. Ve stanici ho napadli tehdy šestnáctiletý a o rok mladší hoch, a to poté, co muž při procházení po eskalátorech zřejmě strčil do přítelkyně mladšího z mladíků. Konflikt zachytily kamery a viděli svědci. V útoku byl nejprve aktivnější mladší z chlapců, který muže strhl na zem. V dalším násilí mu zabránila jeho dívka, která ho odtáhla pryč. V tom okamžiku na muže zaútočil starší z hochů. V blízkosti bezpečnostního pásu ho chytil za oblečení, dal mu čelem do obličeje tzv. hlavičku a současně ho pustil, takže muž ztratil rovnováhu a spadl do kolejiště, kde ho dvě vteřiny poté přejela souprava.

Zpracoval Rudolf Hruboň